ESRS towarzyszyć będą tzw. Basis for Conclusions, które będą wyjaśniać, jak stosować i wdrażać każdy ze standardów. ESRS-y niewątpliwie nadchodzą i nabierają kształtu. Pamiętać należy jednak, że może on ulec jeszcze wielu zmianom, biorąc pod uwagę dalszy harmonogram prac.
Jak włączyć zrównoważony rozwój w strategię firmy?
Pandemia Covid-19 była momentem przełomowym z perspektywy wdrażania w firmach zrównoważonego rozwoju. Nie spełniły się złowróżbne przepowiednie o końcu zainteresowania sprawami środowiskowymi w społeczeństwie wobec stanu pandemii. Zaczęto zauważać, że np. praca zdalna wpłynęła pozytywnie na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Największe światowe korporacje dostrzegły zmieniające się nastawienie społeczne i odpowiednio wdrażają ESG w swoją strategię rozwoju.
W sektorze bankowym, jak twierdzi T. Gottestein, członek Rady Dyrektorów Credit Suisse w raporcie niefinansowym za 2021 r: „Nasza nowa strategia Grupy stawia zrównoważony rozwój w centrum naszej propozycji wartości, co wynika z naszego głębokiego przekonania, że takie podejście jest kluczowe dla długoterminowego wzrostu dla naszych klientów i dla nas samych”. Bank zobowiązał się do przeznaczenia 300 mld CHF na finansowanie dla zrównoważonego rozwoju do 2030 roku.
Tego typu zobowiązania stanowią praktyczne przełożenie na decyzje biznesowe pięciu filarów zrównoważonego rozwoju, na które wskazuje Credit Suisse – dostarczanie zrównoważonych rozwiązań, umożliwianie klientom zmian, angażowanie liderów myślowych, kierowanie własną przemianą oraz dostosowanie kultury i zaangażowania organizacji.
Największe przedsiębiorstwa na świecie, a coraz częściej również w Polsce, deklarują w sprawozdaniach niefinansowych, że tematyka ESG podejmowana jest na każdym posiedzeniu zarządu – tak np. w wiodącym szwajcarskim banku UBS; w strukturach firmy pojawiają się wyższe stanowiska menedżerskie takie jak dyrektor ds. ESG w Żabka Polska.
Przygotowując strategię ESG, należy dokonać reorientacji w myśleniu o horyzoncie czasowym oraz ryzykach. Nie można już tak łatwo dyskontować ryzyk średnio- oraz długookresowych – to właśnie w takiej perspektywie największe spośród ryzyk ESG, takie jak zmiany klimatu, stają się materialne dla wyników spółki. Konieczne jest zmapowanie interesariuszy spółki – ważne z perspektywy działań społecznych oraz ładu korporacyjnego. Jeżeli firma generuje mniej wartości, niż zabiera – należy spodziewać się reakcji z ich strony. Mogą być to organy regulacyjne interweniujące w przypadku zachowań niekonkurencyjnych spółki bądź lokalne społeczności przeciwne jej ekspansji. Kluczowe jest zatem zaakceptowanie faktu, iż ryzyka ESG są materialne dla wyników finansowych spółki.
Niewątpliwie inwestowanie w zrównoważony rozwój powinno stanowić kluczowy element strategii wszystkich zarządzających. W związku z tym w pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na dostosowanie struktury organizacyjnej firmy w taki sposób, aby zapewnić, że standardy ESG są akceptowane i wdrażane we wszystkich oddziałach, biurach, całej grupie kapitałowej, a także we wszystkich rozwiązaniach proponowanych klientom oraz własnych działaniach firmy. Kluczową rolę we wdrażaniu strategii i wzmocnieniu zarządzania zrównoważonym rozwojem w organizacji odgrywać powinny także cykliczne szkolenie pracowników. Tylko bowiem wytłumaczenie, czym jest ESG i jak istotny wpływ ma na funkcjonowanie firmy i jej pracowników, pozwoli na rzeczywiste wdrożenie strategii, a nie greenwashing.