Wskazane są najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku1). Ponadto sygnalizujemy kolejne wynikające z ogłoszonego projektu zmian2).
Koszty finansowania dłużnego – nowy sposób ustalania limitu
Od 1 stycznia podatnicy zobowiązani są do wyłączenia z kosztów podatkowych wydatków poniesionych na finansowanie dłużne3) w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa 30 proc. podatkowej EBITDA4) albo 3 mln PLN, w zależności od tego, która z kwot jest wyższa.
W praktyce, zmiany te oznaczają, że nie będzie możliwe zsumowanie kwoty stanowiącej 30 proc. EBITDA oraz progu ustawowego w wysokości 3 000 000 zł w celu ustalenia limitu.
Ograniczenia w rozliczaniu kosztów finansowania transakcji kapitałowych
Wprowadzono zakaz rozliczania podatkowego kosztów finansowania dłużnego zaciągniętego od podmiotów powiązanych, przeznaczonego na transakcje kapitałowe, w szczególności na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji, nabycie ogółu praw i obowiązków, wniesienie dopłat, podwyższenie kapitału zakładowego lub wykup własnych udziałów w celu umorzenia. Definicja transakcji kapitałowych jest nieprecyzyjna, i nie wiadomo czy obejmuje inne instrumenty kapitałowe. Podważa to sens istnienia grupowych centrów finansowych, w tych branżach, w których w grupie kapitałowej jeden podmiot został wyznaczony do pozyskiwania finansowania i redystrybucji kapitału – stąd podatnicy mogą preferować pozyskiwanie finansowania na tego rodzaju przedsięwzięcia z zewnątrz.
Ostatecznie ustawodawca zamierza wprowadzić dwa wyjątki od tej zasady, które pozwalają rozliczyć podatkowo koszty finansowania dłużnego udzielone na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) lub ogółu praw i obowiązków w podmiotach niepowiązanych, w tym na nabycie lub objęcie kolejnych udziałów (akcji) w takich podmiotach, w których podatnik uprzednio nabył lub objął część udziałów (akcji) w przypadku, gdy kolejne nabycie lub objęcie nastąpi w terminie 12 miesięcy począwszy od dnia nabycia lub objęcia pierwszych udziałów (akcji). Drugim wyjątkiem są koszty finansowania dłużnego pochodzące od banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, która ma siedzibę w państwie UE lub EOG. Proponowane łagodzą skutki ostatniej nowelizacji, lecz w dalszym ciągu trudno zrozumieć, dlaczego te ograniczenia zostały wprowadzone.