apl. adw. Karolina Rogatko prawnik PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global fot. mat. prasowe
Zgodnie z zapowiedziami rządu jesienią możemy spodziewać się wejścia w życie przepisów dotyczących pracy zdalnej. Jakie są główne założenia projektu? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy najważniejsze zmiany.
Uzgodnienie pracy zdalnej z pracownikiem
Zgodnie z projektem ustawy przy zawarciu umowy o pracę lub w czasie jej trwanie konieczne będzie dokonanie uzgodnień co do zasad wykonywania pracy zdalnej. Co istotne, uzgodnienia będą niezbędne zarówno wtedy, gdy praca będzie wykonywana całkowicie zdalnie, jak również hybrydowo. Wprowadzenie pracy zdalnej, zwłaszcza do trwających już stosunków pracy, najczęściej będzie oznaczało konieczność zawarcia porozumienia ze stroną związkową, a w przypadku ich braku – regulaminu, czy też zawarcia indywidualnych porozumień z pracownikami.
Bez zgody pracownika, za to na polecenie pracodawcy, praca zdalna będzie mogła być wykonywana jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w związku z epidemią czy siłą wyższą mającą wpływ na obowiązki BHP. W takich sytuacjach konieczne będzie jednak złożenie przez pracownika oświadczenia, w którym potwierdzi on, że w miejscu, z którego zamierza wykonywać obowiązki, posiada warunki lokalowe i techniczne, umożliwiające mu świadczenie pracy zdalnej.
Obligatoryjna praca zdalna
Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej albo hybrydowej pewnych szczególnych grup pracowników, np. rodziców dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności, pracownic w ciąży czy pracowników wychowujących dzieci do ukończenia przez nie czwartego roku życia, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie siedmiu dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez pracownika.