Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2022 09:33 Publikacja: 12.06.2022 09:33
Jarosław Dominiak prezes zarządu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Foto: materiały prasowe
Znaliśmy na rynku jednostkowe próby stworzenia takich programów o charakterze systemowym, choć częściej były to namiastki zachęt stosowane przy okazji IPO. Prawdziwym przełomem okazała się inicjatywa, z którą do rynku i swoich akcjonariuszy tych obecnych, ale i przyszłych, wyszedł PKN Orlen, uruchamiając program „Orlen w Portfelu". Zainteresowanie, konstrukcja tej inicjatywy spowodowała, że tematem programów lojalnościowych zainteresowali się nie tylko akcjonariusze Orlenu, ale i grono innych spółek giełdowych. Do tego swoją aktywną rolę zaczęły dostrzegać w takich inicjatywach domy maklerskie, KNF opublikował swoje stanowisko w temacie programów lojalnościowych dla akcjonariuszy, a dwa miesiące temu swój akces do spopularyzowania takich działań zgłosiły organizacje środowiskowe oraz instytucje infrastrukturalne polskiego rynku kapitałowego, co zaowocowało porozumieniem na linii SEG–KDPW–SII, a GPW zdecydowała się na strategiczne wspieranie tej inicjatywy. Konkludując, jeśli dziś jakikolwiek emitent będzie rozważał uruchomienie swojego programu lojalnościowego, nie będzie musiał być pionierem, a zostanie wyposażony w szereg praktycznych informacji i będzie mógł liczyć na wsparcie swoich wysiłków przez grono licznych instytucji i organizacji gotowych pomóc w realizacje takiego zadania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
– Słowem kluczem 2025 będzie zarządzanie pieniędzmi, wydatkami, przychodami, zarządzanie oszczędnościami, inwestowaniem – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa. Podkreśla, że nawet obligacjami i lokatami trzeba zarządzać.
Najbliższe miesiące na rynkach akcji mogą być burzliwe, dlatego inwestorzy nie mogą do końca spać spokojnie – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Biurze Maklerskim Banku Millennium.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas