Czym są odpowiedzialne inwestycje?
Odpowiedzialne inwestowanie najczęściej definiuje się jako strategię i praktykę uwzględniania czynników środowiskowych, społecznych i związanych z zarządzaniem (ESG) przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i zarządzaniu portfelem inwestycyjnym. Jednak nie każdego inwestora, który bierze pod uwagę czynniki ESG w swoich politykach i decyzjach biznesowych, nazwałbym odpowiedzialnym w sensie etycznym.
Jako inwestor, im więcej wiem na temat spółki, tym lepiej rozumiem, które czynniki generują ryzyko dla jej wyników finansowych, a które mogą przyczynić się do tego, że jej wartość będzie rosła. Lepsza znajomość spółki daje możliwość skuteczniejszego osiągania celów inwestycyjnych. Zatem zakładając, że czynniki ESG wpływają na ryzyko oraz wzrost inwestycji, jako inwestor instytucjonalny powinienem brać je pod uwagę. Jest to część obowiązku powierniczego (fiduciary duty) działalności profesjonalnych podmiotów inwestycyjnych.
W sensie etycznym odpowiedzialni inwestorzy to ci, którzy nie tylko uwzględniają czynniki ESG w decyzjach inwestycyjnych, ale idą o krok dalej. Starają się tak oddziaływać na portfel inwestycyjny, aby minimalizował wpływ negatywny, a maksymalizował pozytywny na społeczeństwo i środowisko. Dopiero takie podejście do inwestowania, które łączy dbałość o wynik finansowy z dbałością o obszary społeczny i środowiskowy, możemy określić odpowiedzialnym inwestowaniem. Zatem uwzględnianie czynników ESG w działalności inwestycyjnej jest dopiero fundamentem umożliwiającym odpowiedzialne inwestycje.
W odpowiedzialnym inwestowaniu stosowane są różne strategie. Niektórzy ograniczają się do wykluczania ze swojego spektrum inwestycyjnego spółek z branż kontrowersyjnych lub działających np. w sektorach wydobywczych albo wycofują się z tego typu aktywów. Inni stosują aktywną politykę głosowania na walnych zgromadzeniach lub angażując członków rad nadzorczych. Jeszcze innym podejściem jest stawianie celów ESG i inwestowanie w te aktywa, które te cele realizują.