Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.05.2022 05:00 Publikacja: 12.05.2022 05:00
Kamil Szymański, wicedyrektor w BM mBanku.
Foto: parkiet.com
Drugi i zarazem ostatni dzień konferencji Warsaw Passive Investment, która odbywała się na GPW, a której patronem medialnym był „Parkiet", za nami. Były ciekawe przemyślenia, prognozy rynkowe i obserwacje dotyczące ETF-ów.
– Naszym zdaniem maksymalne poziomy inflacji w Stanach Zjednoczonych nie zostały jeszcze osiągnięte. Inflacja PPI jest znacząco wyższa od CPI. To odchylenie powinno się zawężać, a to oznacza, że inflacja konsumencka będzie rosnąć. Biorąc jednak pod uwagę bieżące okoliczności rynkowe, to nadal uważamy, że akcje z rynku amerykańskiego są atrakcyjną opcją. Przemawiają za tym zyski spółek amerykańskich. Istotną rolę odgrywają tutaj spółki dywidendowe, szczególnie w okresie agresywnej polityki banku centralnego – wskazywała Aneeka Gupta z WisdomTree. Nie zabrakło również optymistycznych prognoz dla rynków wschodzących. – Na korzyść emerging markets będzie działał słabszy dolar w długim terminie, rosnąca inflacja i wyższe ceny surowców, atrakcyjne wyceny i polityka monetarna, szczególności w Chinach, gdzie liczy się głównie pobudzanie gospodarki – wyliczała Gupta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się od wyraźnych wzrostów indeksów. Pozytywnych akcentów nie brakowało też na GPW. Błyszczało Dino, Mabion czy też Creotech.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas