Wskaźnik MACD, czyli zbieżność/rozbieżność średnich kroczących (Moving Average Convergence Divergence), został skonstruowany przez Geralda Appela na początku lat 70. Można go używać do otrzymywania prostych sygnałów kupna i sprzedaży oraz mierzenia siły trendu, a szczególną wagę należy zwrócić na dywergencje między tym oscylatorem a wykresem kursu.
Budowa wskaźnika jest dość prosta; jest on różnicą dwóch średnich ważonych wykładniczo o różnej długości. MACD oblicza się, odejmując od wartości krótszej średniej wartość dłuższej średniej. W ten sposób otrzymujemy oscylator krążący wokół poziomu 0 (zwanego poziomem równowagi). Zakres wahań wskaźnika jest nieograniczony.
Na pełną wersję oscylatora składają się trzy wartości. Pierwszą jest właściwy MACD, druga to średnia z niego wyrównana wykładniczo (tzw. linia sygnału), trzecią stanowi natomiast różnica między tymi dwoma wartościami. W formie graficznej oscylator przedstawiany jest w postaci dwóch linii (MACD i średnia z niego) oraz histogramu (różnica między MACD a średnią).
Parametry wskaźnika Gerald Appel poza konstrukcją wskaźnika określił także jego podstawowe parametry, tzn. długości średnich, które powinno się wykorzystywać do obliczania MACD. I tak: krótsza średnia, służąca do wyliczania właściwego wskaźnika, powinna obejmować 12 sesji, a dłuższa - 26 sesji, natomiast średnia z MACD, czyli linia sygnału - 9 sesji.
Tak zostały określone parametry podstawowego MACD, ale nawet autor tej metody podkreślał, że w zależności od potrzeb i specyfiki analizowanego rynku mogą one być modyfikowane. Zresztą G. Appel zalecał, aby skonstruowany w ten sposób wskaźnik używać do otrzymywania sygnałów sprzedaży, natomiast do uzyskania sygnałów kupna można stosować kombinację 8-, 17- i 9-sesyjnej średniej. Jest to wniosek dość kontrowersyjny, gdyż generalnie ceny szybciej poruszają się w trendach spadkowych niż wzrostowych, a także częściej zdarza się, że w sposób gwałtowny kończy się trend wzrostowy, a nie spadkowy. Stosowanie mniej czułego oscylatora do uzyskiwania sygnałów sprzedaży i "szybszego" MACD do otrzymywania sygnałów kupna może prowadzić do znacznego opóźnienia zaleceń sprzedaży i zbyt wczesnego zachęcania do kupna w stosunku do rzeczywistej zmiany trendu.