Co warto wiedzieć o raportach

Przed zainwestowaniem w konkretną spółkę, warto sprawdzić, czy wytypowana firma jest „zdrowa” finansowo. Pomagają w tym raporty okresowe.

Aktualizacja: 13.02.2017 04:26 Publikacja: 07.12.2012 05:00

Co warto wiedzieć o raportach

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys SS Seweryn Sołtys

Raporty (kwartalne, półroczne i roczne) publikowane przez spółki notowane zarówno na GPW, jak i New Connect są najważniejszym źródłem informacji o pozycji finansowej oraz uzyskiwanych wynikach spółek. Raporty okresowe przedstawiają zyski, kapitał własny, przepływy pieniężne, zobowiązania i rezerwy na zobowiązania interesujących nas spółek. Najłatwiej do sprawozdań finansowych spółki dotrzeć poprzez jej stronę internetową lub strony zewnętrzne (np. www.gpwinfostrefa.pl).

–Świadomy inwestor musi umieć odnaleźć i zinterpretować najważniejsze informacje zamieszczone w sprawozdaniach – mówi Krzysztof Kozieł, analityk BM BGŻ. – Co do samego rachunku zysków i strat, warto zwrócić uwagę zarówno na wartości danych pozycji, jak i dynamiki. W przypadku danych kwartalnych, warto porównywać wielkości w relacji rok do roku, gdyż praktycznie w każdej spółce, w mniejszym lub większym stopniu występują efekty sezonowe. Do zbyt wysokich zmian w zyskach należy podchodzić z dozą ostrożności, ponieważ mogą one wynikać z tzw. one-offów, czyli zdarzeń jednorazowych, np. w pozycji „Pozostałe przychody operacyjne" wchodzące w skład zysku operacyjnego, które nie wystąpią w kolejnych okresach sprawozdawczych – dodaje.

Każdy raport jest podzielony na kilka części, w których znajduje się bilans spółki, rachunek zysków i strat, a także rachunek przepływów pieniężnych. Poza ogólnym zaznajomieniem z podstawowymi wynikami spółki, inwestor może na podstawie informacji zawartych w raportach obliczyć wskaźniki finansowe. Pozwolą one określić, czy firma jest przewartościowana czy nie.

Kluczowe informacje

– Pomimo wielu różnic między pozycjami rachunku wyników spółek działających w różnych sektorach, gdzieś na końcu zawsze liczy się zysk operacyjny i zysk netto. Niemniej jednak czasami warto policzyć kilka wskaźników więcej, aby uchwycić trend czy prawidłowości, które mogą wpływać na nasze decyzje inwestycyjne – mówi Krzysztof Kozieł.

Zysk netto jest to kwota po uwzględnieniu podatku i odsetek, którą spółka może przeznaczyć na dywidendę, na inwestycje lub na pokrycie strat z lat ubiegłych, jeżeli takie się pojawiły. Z kolei zysk z działalności operacyjnej informuje, jak spółka sobie radzi na rynku i jak korzysta ze swojego potencjału kapitałowego.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę? Rachunek przepływów pieniężnych to bardzo ważny składnik sprawozdania finansowego. Przedstawia przepływy pieniężne, które występowały w spółce w rozpatrywanym okresie. Jest on oparty na rzeczywistych zmianach, którym podlegały środki pieniężne, a nie na pewnych kategoriach księgowych, które mogą wypaczać rzeczywistą sytuację finansową spółki.

W rachunku przepływów pieniężnych wyróżnia się trzy rodzaje przepływów. Pierwszy to przepływy z działalności operacyjnej, które wynikają z podstawowej działalności spółki, a więc wpływów pieniężnych ze sprzedaży, wypływów pieniężnych z tytułu zapłaty za materiały, wypłaty wynagrodzeń itp. Z kolei przepływy z działalności inwestycyjnej to przepływy wynikające ze sprzedaży lub nabycia składników trwałych, np. maszyn czy budynków. Ostatnim z przepływów to przepływy z działalności finansowej, które wynikają z obrotu kapitałem, np. emisji akcji (wpływ), zaciągnięcia kredytu (wpływ), spłaty kredytu (wypływ).

Ważna jest właściwa interpretacja konkretnych rodzajów przepływów pieniężnych. I tak, najważniejsze kryterium to saldo przepływów z działalności operacyjnej, które im większe, tym korzystniejsze dla danej spółki. W przypadku działalności inwestycyjnej, ujemne saldo z reguły jest dobrym sygnałem, gdyż wynika ze zwiększenia majątku trwałego i często świadczy to o tym, że spółka się rozwija. Z kolei saldo przepływów z działalności finansowej może być zarówno dodatnie, jak i ujemne. Dodatnie najczęściej oznacza, że spółka pozyskuje kapitał na finansowanie rozwoju.

Kapitał własny i aktywa

Warto zwrócić uwagę na kapitał własny, który podzielony przez liczbę akcji pokazuje wartość księgową akcji. Jest to przydatna informacja dla inwestora, mówiącą mu o tym, ile dana akcja teoretycznie jest warta.

Informacje z raportów okresowych inwestor może wykorzystać również do obliczenia dynamiki. – Spółki szybko rosnące często wycenia się metodą zdyskontowanych przepływów, które mają odzwierciedlić dynamikę przyrostu przepływów gotówkowych w przyszłości, generowaną przez rozwój biznesu. Tę metodologię można stosować do sektorów IT lub biotechnologicznego – mówi „Parkietowi" Włodzimierz Giller, analityk DM PKO BP.

W dolnych rejonach sprawozdań zamieszczane są informacje nt. aktywów, czyli składników majątkowych, zobowiązań i kapitałów spółki. Te ostatnie możemy podzielić na dwa rodzaje: długoterminowe, wymagane powyżej roku (pożyczki, kredyty) oraz krótkoterminowe, które spółka musi uregulować w okresie krótszym niż dwanaście miesięcy. Inwestor powinien mieć świadomość, że ich wielkość może mieć wpływ na kondycję spółki i możliwość dalszego zadłużenia lub pozyskiwania kapitału obrotowego.

Autor korzystał z dwóch książek: K.?i T. Jajuga „Inwestycje" oraz D.?Sokołowski „Giełda, pasja, pieniądze".

[email protected]

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos