Stosując RSI, można dużo zarobić przy niewielkim ryzyku

Przetestowaliśmy trzy strategie bazujące na nieszablonowym podejściu do popularnego oscylatora. Najlepsza dała zarobić 460 proc. w dziesięć lat przy obsunięciu kapitału o 16,2 proc.

Aktualizacja: 07.02.2017 01:15 Publikacja: 23.01.2015 05:00

Na powyższym wykresie WIG (świece dzienne) przedstawiamy trzy alternatywne rodzaje sygnałów transakc

Na powyższym wykresie WIG (świece dzienne) przedstawiamy trzy alternatywne rodzaje sygnałów transakcyjnych, które można uzyskać za pomocą oscylatora RSI. Strzałki skierowane w dół oznaczają otwarcie pozycji krótkiej, a te skierowane w górę wskazują na pozycję długą. Pierwszy rodzaj, oznaczony strefą nr 1, to przecięcia wskaźnika (czerwona linia ciągła) z poziomem 50. Przebicie od dołu to sygnał otwarcia pozycji długiej, a przebicie w dół krótkiej. W strefie nr 2, znajdziemy wskazania kupna i sprzedaży generowane przez przebicie od dołu poziomu 61,8 (pozycja długa) oraz spadek poniżej poziomu 38,2 (pozycja krótka). W ostatniej strefie pokazane są sygnały uzyskiwane, gdy linia oscylatora wzrośnie powyżej granicy strefy wykupienia 70 pkt (pozycja długa) lub spadnie poniżej granicy strefy wyprzedania 30 pkt (pozycja krótka).

Foto: GG Parkiet

W poprzednim odcinku „Profesjonalnego inwestora" testowaliśmy strategie inwestycyjne bazujące na popularnym oscylatorze RSI. Sprawdziliśmy, jak w praktyce działają dwie książkowe metody zastosowania tego wskaźnika, które służą do gry wbrew trendowi: wyjścia RSI ze stref wykupienia i wyprzedania oraz dywergencje wskaźnika i kursu. Testy historyczne na indeksie WIG pokazały niestety, że obie strategie prowadzą do znacznych strat. Wniosek z naszej analizy był więc taki, że szukanie punktów zwrotnych na wykresie za pomocą RSI jest złym podejściem.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos