Jego treść jest następująca. „Natknąłem się na opis świecy wzrostowej, mówiący o tym, że dolna część korpusu świecy to cena otwarcia, a górna zamknięcia. Jednak jak przyjrzałem się jednemu z wykresów, górna granica korpusu świecy wzrostowej była niżej niż górna granica następującej po niej świecy spadkowej. Czy to oznacza, że świece spadkowe są oznaczane na odwrót, czy to, że o rodzaju świecy decyduje nie cena zamknięcia, ale coś innego?
Zacznijmy od początku. Podręcznikowa świeca zbudowana jest z pionowo ustawionego prostokąta i dwóch wystających z niego cienkich kresek. Ów prostokąt to właśnie korpus, który pokazuje odległość między ceną zamknięcia i otwarcia danej sesji (jeśli jest to świeca dzienna). Jeśli kurs zamknięcia jest wyższy od kursu otwarcia, korpus ma jasny kolor (najczęściej jest biały, ale w zależności od domyślnych ustawień programu do analizy technicznej spotykane są również zielone), a świecę taką nazywamy wzrostową. W przeciwnym wypadku – gdy kurs zamknięcia wypada poniżej kursu otwarcia, korpus ma ciemny kolor (najczęściej jest czarny, ale spotyka się też czerwone lub niebieskie), a świecę nazywamy świecą spadkową.
Z kolei cienkie, wystające z korpusu kreski, przypominające knoty, to tzw. cienie. Górny cień pokazuje sesyjne maksimum (najwyższa cena na sesji), a dolny minimum (najniższa cena). Może się zdarzyć, że cena maksymalna i minimalne równe są kursom otwarcia i zamknięcia. Wówczas świeca nie posiada cieni, tylko sam korpus.
Specyficznym przypadkiem jest też sytuacja, gdy wszystkie ceny na danej sesji (otwarcia, zamknięcia, maksymalna i minimalna) są na tym samym poziomie. Wówczas na wykresie widoczna będzie tylko pozioma kreska.
Wysokość korpusu, długość cieni oraz stosunek tych wielkości pokazują dokładnie, jak rozkładają się rynkowe siły byków i niedźwiedzi. Już pojedyncza świeca może sugerować, że któraś ze stron przejmuje inicjatywę i dotychczasowy trend może ulec zmianie. Japończycy uważają, że dzięki prostocie i liczbie informacji, które niesie ze sobą ten typ wykresu, jest on najlepszą metodą do analizowania giełdowych kursów.