Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, niedawno wysłał do EFPA Polska pismo, z którego wynikało, że nadzorca popiera inicjatywę certyfikowania doradców finansowych zgodnie z MiFID II i wytycznymi ESMA (europejskiego nadzorcy). Czy to oznacza, że certyfikaty wydane przez EFPA do tej pory stracą ważność?
Absolutnie nie przewidujemy wycofania dotychczasowych zaświadczeń. EFPA od wielu lat certyfikuje doradców finansowych według wysokich standardów, dzięki czemu nasza ścieżka certyfikacyjna jest tak przygotowana, że jesteśmy gotowi na MiFID II i wytyczne ESMA. To pismo potwierdza, że to, co robimy od dawna, jest doceniane i ciążka praca - zarówno nasza, jak doradców - wpisuje się w te wytyczne. EFPA jest międzynarodową organizacją, certyfikaty są uznawane w wielu krajach, to dlatego na MiFID II i wytyczne Europejskiego Urzędu Giełd i Papierów Wartościowych byliśmy przygotowani wcześniej niż inne instytucje certyfikujące.
Ilu doradców finansowych potwierdziło u was swoje kompetencje?
To ok. 680 osób z instytucji finansowych, takich jak banki. Do tego dochodzą doradcy niezależni, pracujący na własny rachunek.