Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.09.2020 20:41 Publikacja: 20.09.2020 20:41
Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Dotknęło to również rynku kapitałowego, ze spółkami giełdowymi włącznie. Z jednej strony musiały one, jak wszystkie inne podmioty, dostosować się do nowej rzeczywistości gospodarczej, z drugiej zaś pandemia wpłynęła na wiele obszarów związanych z ich giełdowością.
W ramach tego pierwszego obszaru spółki stanęły zarówno przed specyficznymi, ze względu na reprezentowaną branżę, sytuacjami, jak i wyzwaniami natury ogólnej związanej z dostosowywaniem się przedsiębiorców do pandemicznej rzeczywistości. Mowa tu przede wszystkim o kwestii przeorganizowania pracy zgodnie z nowymi wymogami sanitarnymi i nowymi wyzwaniami w obszarze HR. Zwrotem kluczem była, używana we wszystkich możliwych konfiguracjach, „praca zdalna". Zamknięcie społeczeństwa w domach wymusiło bowiem taką organizację pracy, żeby tam, gdzie było to możliwe, móc ją wykonywać z innego miejsca niż zakład pracy. W ciągu kilku tygodni trzeba było pozmieniać regulacje wewnętrzne, dopasować się sprzętowo i proceduralnie do nowej rzeczywistości oraz wprowadzić nowe środki bezpieczeństwa. Wszystko to odbywało się w warunkach niepewności jutra, tego, czy rząd nie wprowadzi nowych obostrzeń, czy nie zostaną przerwane łańcuchy dostaw i czy klienci zapłacą faktury.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Przygotowanie raportów zrównoważonego rozwoju wiąże się z licznymi wymaganiami oraz koniecznością ujawniania szerokiego zakresu danych.
Stwierdzenie, że przedsiębiorstwa mają większe szanse na sukces, gdy są częścią zdrowych, dobrze prosperujących społeczności, to truizm. O znaczeniu społecznej licencji na prowadzenie działalności (org. social licence to operate) pisano wiele już we wczesnym okresie popularności koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), choć najczęściej propozycją ze strony firm była wówczas filantropia.
Inwestorzy oczekują przede wszystkim zysków. Ale ten zysk musi być przez kogoś wypracowany. I bynajmniej nie tylko przez osoby ze szczytów władzy korporacyjnej, ale także (a może przede wszystkim) przez rzesze pracowników na stanowiskach „produkcyjnych” generujących rzeczywistą wartość firmy. Czy to w formie rzeczywistej produkcji, czy prac badawczych, czy różnego rodzaju usług.
Wprowadzenie zasad jawności i równości wynagrodzeń w Polsce stanowi istotny krok w kierunku eliminacji dyskryminacji płacowej oraz zwiększenia transparentności na rynku pracy.
Współczesny rynek pracy charakteryzuje się coraz większą elastycznością i różnorodnością modeli zatrudnienia. Z jednej strony takie podejście pozwala na większą swobodę. Z drugiej jednak rodzi liczne wyzwania związane z ochroną know-how, własności intelektualnej i tajemnicy przedsiębiorstwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas