Poprawianie regulacji rynku kapitałowego

20 lipca br. rozpoczął się proces legislacyjny projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Publikacja: 17.09.2021 14:30

Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Robert Wąchała wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Projekt ten, zwany potocznie warzywniakiem, zakłada nowelizację 19 ustaw rynku finansowego i obszarów z nim związanych. W założeniu jego twórców ma on dostosowywać regulacje do sytuacji rynkowej, realizować postulaty SRRK oraz wzmacniać ochronę inwestorów indywidualnych. Rzeczywiście, większość jego propozycji mieści się w tak zdefiniowanych celach, ale projektodawca próbuje też w obszarze rynku kapitałowego przemycić rozwiązania, które budzą duże kontrowersje.

Po pierwsze, projekt wprowadza wiele zmian, które modyfikują instytucję ochrony akcjonariuszy mniejszościowych w przypadku przejęć spółek giełdowych, czyli wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji. Bez wątpienia najważniejsza z tych zmian dotyczy zmiany progu, po którego przekroczeniu należy ogłosić wezwanie (próg przejęcia). Obecnie próg ten ma konstrukcję dwustopniową, niespotykaną na innych rynkach UE (33 proc. i wezwanie do 66 proc. oraz 66 proc. i wezwanie na wszystkie pozostałe akcje). Projekt ustawy przewiduje koncepcję jednego progu na poziomie 50 proc. Wysokość taką wprowadziły do swoich porządków prawnych jedynie Litwa, Łotwa i Malta, a pozostałe państwa UE przyjęły próg w przedziale 25–33,3 proc. Trzeba zatem zastanowić się nad obniżeniem proponowanego progu i ustanowieniem go np. na poziomie 33 proc. Jak pokazują nasze realia, jest to próg, który w większości spółek giełdowych jest wystarczający do przejęcia kontroli. Kto ma 33 proc. głosów, rządzi niepodzielnie spółką. A ochrona mniejszościowych akcjonariuszy przed taką „dyktaturą" jest przecież istotą wprowadzenia tych regulacji.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos