Jak projekt ustawy poszerza relacje informacyjne zarządu i rady nadzorczej?
Kształtowane zmianą normatywne usprawnienie przepływu informacji pomiędzy organami koreluje z obowiązkiem rady nadzorczej w zakresie sprawowania stałego nadzoru nad sprawami spółki. Zaproponowany przez ustawodawcę mechanizm przekazywania radzie informacji doprowadzić ma do aktywizacji rady oraz wymuszenia intensyfikowania ciążących na niej obowiązków. Obecne przepisy odnosiły relacje funkcjonalne organów do kształtowanych samodzielnie rozwiązań ustrojowych oraz wewnętrznych, zakładając dowolność tych relacji na zasadzie ryzyka. W uzasadnieniu projektu ustawy ustawodawca powołuje się na raczej marginalne dla systemu przypadki dotyczące sytuacji zagrożenia interesu spółki (czy nawet jego naruszenia), gdy rada nadzorcza tłumaczyła ex post brak podjęcia oczekiwanej ze strony właścicielskiej reakcji niewiedzą wywołaną niedoinformowaniem przez zarząd, co przesądzać ma o określanej przepisem prawa formule budowy ich relacji.
Hanna Szczepańska, junior associate w KMD.Legal
Planowana nowelizacja nakłada zatem na zarząd obowiązek przekazywania radzie nadzorczej danych, które winny wzbudzić jej zainteresowanie wywoływane należytą starannością, adekwatną dla piastuna organu spółki kapitałowej. Zarząd związany jest przy tym terminami, w ramach których komentowana powinność, w zależności od jej rodzaju, ma być realizowana. W przypadku: (a) podejmowania przez zarząd uchwał, (b) zmiany sytuacji spółki, w szczególności w zakresie jej stanu majątkowego, a także wystąpienia istotnych okoliczności z zakresu prowadzenia spraw spółki, m.in. w obszarze operacyjnym, inwestycyjnym i kadrowym, a także w przypadku (c) postępów w realizacji wyznaczonych kierunków rozwoju działalności spółki zarząd zobowiązany będzie przekazywać informacje na każdym posiedzeniu rady nadzorczej. Wśród zdarzeń, które prowadzą do powstania obowiązku niezwłocznego poinformowania rady, wyróżnić trzeba: (d) powzięcie przez zarząd informacji o transakcjach i innych zdarzeniach, które istotnie wpływają lub mogą wpływać na sytuację majątkową spółki, oraz (e) wystąpienie znaczących zmian dotyczących informacji uprzednio udzielonych radzie nadzorczej, jeżeli wpływają lub mogą wpłynąć na sytuację spółki. Należy pamiętać, że przepis ten jest dyspozytywny, a zatem rada nadzorcza do pewnego stopnia będzie mogła kształtować sposób oraz częstotliwość realizowania komentowanych obowiązków.
Proponowana regulacja wpływa także na funkcjonowanie grup kapitałowych. Informacje w zakresie danych, o których mowa w lit. b–e powyżej, powinny odnosić się również do spółek zależnych oraz spółek powiązanych zawsze wtedy, gdy informacje te są zarządowi spółki dominującej znane.