Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.01.2022 05:04 Publikacja: 27.01.2022 05:04
Foto: Adobestock
Ostatni kwartał ubiegłego roku na rynku CFD był łaskawy dla inwestorów – takie wnioski płyną z danych dotyczących zysków i strat klientów, które co kwartał muszą publikować brokerzy. Tym razem handlujący świetnie radzili sobie przede wszystkim w obszarze kontraktów, których ceny opierają się na cenach surowców i towarów.
Średnia rynkowa wskazuje, że zysk na tych instrumentach w IV kwartale osiągnęło ponad 45 proc. inwestorów. Wyraźnie więc została pobita średnia z III kwartału ubiegłego roku. Wtedy było to nieco ponad 39 proc. Inna sprawa, że taka rozbieżność wyników też wpisuje się dobrze w charakterystykę tego rynku. Bardzo dobre kwartały są przeplatane słabszymi. Na przykład w II kwartale 2021 r. zysk na tym rynku zanotowało średnio ponad 46 proc. klientów. Z kolei w I kwartale poprzedniego roku było to 38 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
GPW we wtorek wprowadzi kontrakty na akcje Żabki. Inwestorzy będą mogli więc zarabiać zarówno na ich wzrostach, jak i spadkach.
Broker, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, dodał do oferty indywidualne konta emerytalne. W Portugalii i Czechach zadebiutował także wirtualny portfel z kartą wielowalutową. W Polsce ma się pojawić w ciągu kilku kolejnych tygodni.
Firma XTB przebiła wyraźnie Saxo Bank, jeśli chodzi o osiągnięty wynik netto w I półroczu, mimo że ma mniej klientów, a i zgromadzone przez nich aktywa są wyraźnie mniejsze niż u duńskiego pośrednika.
Statystyki za II kwartał pokazały, że inwestorzy indywidualni obniżyli loty, handlując kontraktami na różnice kursowe. Dotyczy to przede wszystkim instrumentów powiązanych z walutami, surowcami i rynkiem krypto.
Waluty zarówno tradycyjne, jak i w wydaniu cyfrowym były obszarem, w którym inwestorzy radzili sobie najlepiej w I kwartale.
Czwarty kwartał ubiegłego roku przyniósł kilka istotnych ruchów rynkowych. W niektórych przypadkach, inwestorzy mieli jednak problem, by się w nich odnaleźć.
Kontrakty CFD na amerykański indeks Nasdaq były najchętniej wybieranymi instrumentami przez inwestorów. Kluczowa pozostaje oczywiście zmienność i to ona w dużej mierze determinuje decyzje graczy.
USA rusza rynek ETF-ów na bitcoina. Dla polskich inwestorów produkt ten na razie pozostanie niedostępny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas