Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.01.2022 05:04 Publikacja: 27.01.2022 05:04
Foto: Adobestock
Ostatni kwartał ubiegłego roku na rynku CFD był łaskawy dla inwestorów – takie wnioski płyną z danych dotyczących zysków i strat klientów, które co kwartał muszą publikować brokerzy. Tym razem handlujący świetnie radzili sobie przede wszystkim w obszarze kontraktów, których ceny opierają się na cenach surowców i towarów.
Średnia rynkowa wskazuje, że zysk na tych instrumentach w IV kwartale osiągnęło ponad 45 proc. inwestorów. Wyraźnie więc została pobita średnia z III kwartału ubiegłego roku. Wtedy było to nieco ponad 39 proc. Inna sprawa, że taka rozbieżność wyników też wpisuje się dobrze w charakterystykę tego rynku. Bardzo dobre kwartały są przeplatane słabszymi. Na przykład w II kwartale 2021 r. zysk na tym rynku zanotowało średnio ponad 46 proc. klientów. Z kolei w I kwartale poprzedniego roku było to 38 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
– Słowem kluczem 2025 będzie zarządzanie pieniędzmi, wydatkami, przychodami, zarządzanie oszczędnościami, inwestowaniem – mówi Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa. Podkreśla, że nawet obligacjami i lokatami trzeba zarządzać.
Najbliższe miesiące na rynkach akcji mogą być burzliwe, dlatego inwestorzy nie mogą do końca spać spokojnie – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Biurze Maklerskim Banku Millennium.
GPW we wtorek wprowadzi kontrakty na akcje Żabki. Inwestorzy będą mogli więc zarabiać zarówno na ich wzrostach, jak i spadkach.
Broker, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, dodał do oferty indywidualne konta emerytalne. W Portugalii i Czechach zadebiutował także wirtualny portfel z kartą wielowalutową. W Polsce ma się pojawić w ciągu kilku kolejnych tygodni.
Firma XTB przebiła wyraźnie Saxo Bank, jeśli chodzi o osiągnięty wynik netto w I półroczu, mimo że ma mniej klientów, a i zgromadzone przez nich aktywa są wyraźnie mniejsze niż u duńskiego pośrednika.
Statystyki za II kwartał pokazały, że inwestorzy indywidualni obniżyli loty, handlując kontraktami na różnice kursowe. Dotyczy to przede wszystkim instrumentów powiązanych z walutami, surowcami i rynkiem krypto.
Waluty zarówno tradycyjne, jak i w wydaniu cyfrowym były obszarem, w którym inwestorzy radzili sobie najlepiej w I kwartale.
Czwarty kwartał ubiegłego roku przyniósł kilka istotnych ruchów rynkowych. W niektórych przypadkach, inwestorzy mieli jednak problem, by się w nich odnaleźć.
Kontrakty CFD na amerykański indeks Nasdaq były najchętniej wybieranymi instrumentami przez inwestorów. Kluczowa pozostaje oczywiście zmienność i to ona w dużej mierze determinuje decyzje graczy.
USA rusza rynek ETF-ów na bitcoina. Dla polskich inwestorów produkt ten na razie pozostanie niedostępny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas