Retro jest w cenie. Sportowcy po przejściach

Fiat 124 Sport Coupé i Renault 11 Turbo – co je łączy? Dzieli je dekada, ale są podobnej klasy, mają zbliżone silniki i lekko sportowe ambicje. Były też nagradzane ważnymi tytułami. Ponadto te dwa konkretne egzemplarze mają podobną wartość i wymagają jeszcze trochę pracy, by w pełni zabłysnąć. Potrafią się jednak odwdzięczyć.

Publikacja: 10.12.2023 11:35

Fiat 124 Sport Coupé brylował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Nadwozie projektowali specjaliści

Fiat 124 Sport Coupé brylował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Nadwozie projektowali specjaliści z Centro Stile Fiat. Ten egzemplarz jest sprawny i prezentuje się dobrze, ale można go doinwestować i jego wartość wzrośnie.

Foto: Ardor Auctions

Fiat 124 był kompaktowym modelem oferowanym jako sedan i kombi w latach 1966–1974. Miał jednak kilka niezaprzeczalnych zalet, które pozwoliły mu zająć I miejsce w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1967. Jako ciekawostkę dodajmy, że 124 dzielił płytę podłogową z bardziej luksusowym modelem 125, tym samym, który na licencji był potem produkowany w warszawskiej FSO. Licencję na model 124 kupił ZSRR i podbijał on kraje demokracji ludowej jako Lada 1200.

Niepozorny szarak doczekał się jednak dwóch ekscytujących wersji sportowych: opisywanego przeze mnie przed kilku laty Fiata 124 Sport Spider i 124 Sport Coupé. Pierwszy zaprojektowało studio Pininfarina, drugi jest dziełem ojca i syna – Felica Mario Boano i Giana Paolo Boano z Centro Stile Fiat. Samochód był oferowany od 1967 to 1975 roku w pięciu seriach, znacznie się różniących. W sumie wyprodukowano 280 tys. egzemplarzy.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje alternatywne
Małe sztabki i złote monety królują w rosnących zakupach Polaków
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Inwestycje alternatywne
Pozycja długa na rynku sztuki
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy
Inwestycje alternatywne
Pułapki inwestowania w sztukę