Turecka inflacja konsumencka przyspieszyła z 79,6 proc. rok do roku w lipcu do 80,2 proc. w sierpniu, ale i tak okazała się nieco niższa, niż prognozowano. Inflacja bazowa, czyli nieuwzględniająca cen energii, paliw oraz żywności, skoczyła z 61,7 proc. do 66,1 proc. Inflacja producencka wyhamowała natomiast ze 144,6 proc. do 143,8 proc.
Do tak wysokiej inflacji przyczyniła się polityka pieniężna prowadzona przez Bank Centralny Republiki Turcji. W zeszłym roku mocno obniżył on stopy procentowe. Główna stopa utrzymywana była od grudnia na poziomie 14 proc., ale na ostatnim, sierpniowym posiedzeniu została ścięta do 13 proc. Luzowanie polityki pieniężnej skutkowało osłabieniem liry tureckiej. W zeszłym roku straciła ona 44 proc. wobec dolara, a od początku tego roku osłabła o 27 proc. Słabsza lira oznacza droższy import do Turcji, co podsyca inflację.
– Naszym zdaniem inflacja sięgnie w nadchodzących miesiącach 85 proc., zanim w przyszłym roku ostro nie wyhamuje, po tym jak skutki zeszłorocznego kryzysu walutowego przestaną być widoczne w porównaniach. Nawet jednak wówczas inflacja będzie przez pewien czas na podwyższonym poziomie – prognozuje Liam Peach, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. Jego zdaniem turecki bank centralny może przed końcem tego roku znów poluzować politykę pieniężną pod naciskiem prezydenta Recepa Erdogana. – Wydaje się prawdopodobne, że bank centralny Republiki Turcji nie zmieni drogi po zaskakującym sierpniowym cięciu stóp o 100 pkt baz. To zwiększyłoby jednak ryzyko rozpalenia nowego kryzysu walutowego – dodaje Peach.
Najnowsze oficjalne prognozy rządu tureckiego wskazują, że średnia inflacja w 2023 r. powinna wyhamować do 25 proc. Rok temu rząd prognozował jednak, że średnia inflacja za 2022 r. wyniesie tylko 9,8 proc., by później podnieść jej prognozę do 65 proc.
Raport o inflacji za sierpień nie wpłynął znacząco na notowania liry tureckiej podczas poniedziałkowej sesji. Lekko tylko waluta osłabła wobec dolara – po południu za USD płacono 18,2 liry. Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy analityków dotyczące notowań tureckiej waluty na koniec roku wahają się od 15,5 do 24 lir za 1 USD. Ich projekcje co do stóp procentowych w Turcji na koniec IV kwartału są natomiast w przedziale od 11,5 proc. do 13 proc. Prognozy na koniec I kwartału 2023 r. rozciągają się od stóp na poziomie 11,5 proc. aż do 25 proc.