Na początku br. grupa inwestorów finansowych przejźła za kilkanaście miliardów dolarów najwiźkszego duńskiego operatora telefonicznego TDC, wprawiając w zdziwienie obserwatorów rynku finansowego. A już pojawiają siź informacje o planowanym przejźciu przez fundusze podwyższonego ryzyka jednej z najwiźkszych firm na świecie - operatora telefonii komórkowej, wartego 140 mld USD Vodafone. Nie są to pojedyncze przypadki, a raczej wierzchołek potźżnej góry lodowej - wykupów wspomaganych dęwignią. W Europie, w wiźkszości prowadzonych teraz procesów sprzedaży przedsiebiorstw fundusze podwyższonego ryzyka są faworytami, dysponując potźżnymi zasobami finansowymi i możliwością taniego kredytowania zakupów, bez problemu przebijają oferty inwestorów strategicznych. Również w Polsce krajowe fundusze podwyższonego ryzyka w coraz wiźkszym stopniu zainteresowane są przeprowadzaniem tego rodzaju transakcji, a niektóre z nich, takie jak LBO Aster City, zostały już z zyskiem zakończone.
Co to jest wykup lewarowany?
Wykup lewarowany(1) (ang. Leveraged Buy Out, LBO) jest transakcją, w której grupa kupujących, składająca się z funduszy podwyższonego ryzyka, często wspierana przez menedżerów (ang. Private equity funds) przejmuje kontrolę nad istniejącą spółką, w celu zwiększenia wartości jej akcji, a następnie ich sprzedaży w okresie 3-7 lat. Cechą wyróżniającą tego typu transakcje jest struktura finansowania przejęcia przedsiębiorstwa.
Grupa kupująca angażuje niewielką w stosunku do całości transakcji wartość kapitału własnego, a większość pozyskiwanych do transakcji środków finansowych to dług oraz finansowanie hybrydowe (instrumenty pośrednie między kapitałem a długiem). Dług zaciągany przez grupę kupującą jest po transakcji obsługiwany przez firmę przejętą. Poprzez LBO często przejmowane są również spółki notowane publicznie. W tym przypadku najczęściej dochodzi do wycofania akcji tych firm z obrotu publicznego.
W finansowaniu transakcji uczestniczą trzy grupy inwestorów: