Teraz Jakub Bentke w Superfund będzie się zajmował głównie sprzedażą, w tym współpracą z dystrybutorami funduszy. – W niedalekiej przyszłości będzie również współodpowiedzialny za zarządzanie płynnością i ryzykiem walutowym – zapowiada w rozmowie z nami Maciej Brysławski, wiceprezes Superfund TFI. Chodzi o wycenianie i włączanie lub wyłączanie z aktywów nabywanych lub umarzanych jednostek (wyceny dokonywane są raz na tydzień) oraz zabezpieczanie walutowymi kontraktami futures wpłat dokonywanych w złotych (fundusze inwestują już w euro).

Bentke był jednym z dziewięciu zarządzających, przeciwko którym prowadzone było śledztwo w sprawie podejrzenia o ujawnienie tajemnicy zawodowej. Chodziło o wymianę e-maili z informacjami dotyczącymi zakupu w transakcjach pakietowych od Enterprise Investors akcji Stomilu Sanok (wówczas Bentke pełnił funkcję dyrektora ds. portfeli akcyjnych w PTE PZU). „Puls Biznesu” ochrzcił zarządzających mianem grupy trzymającej giełdę.

Wiosną tego roku postępowanie zostało umorzone. – Tamtą sprawę uważam zatem za zamkniętą. Mogę dodać, że znam Jakuba Bentke długo i uważam, że jest bardzo utalentowanym zarządzającym. Darzę go pełnym zaufaniem – komentuje Brysławski.

Obecnie Superfund zatrudnia formalnie trzech licencjonowanych doradców. Jeden z nich, Wojciech Rostworowski, jak już pisaliśmy, jest na wypowiedzeniu. Oprócz Jakuba Bentke w lipcu pracę rozpoczął Adam Zaremba, dziennikarz giełdowy, m.in. stały komentator „Parkietu”. Równocześnie z Superfund odszedł licencjonowany doradca Paweł Grubiak. Na koniec czerwca w funduszach Superfund zgromadzonych było blisko 90 mln zł. TFI podpisuje umowy z kolejnymi dystrybutorami. Wkrótce jednostki będą wchodziły w skład oferty portfeli (tzw. unit-link) HDI Gerling Życie TU i Skandia Życie TU. – Nasi przedstawiciele prowadzą intensywną pracę szkoleniową i edukacyjną w sieci sprzedaży ubezpieczycieli – podkreśla Brysławski.