DM BZ WBK traci kluczowych ludzi

Bank w nowej strategii mniejszą wagę przykłada do spółek inwestycyjnych. Efekt? Odchodzą doświadczeni pracownicy

Publikacja: 03.09.2009 08:07

Bankowość inwestycyjna nie jest priorytetem Mateusza Morawieckiego, prezesa BZ WBK (u góry). Czy w z

Bankowość inwestycyjna nie jest priorytetem Mateusza Morawieckiego, prezesa BZ WBK (u góry). Czy w związku z tym Ryszard Czerwiński, wiceprezes DM BZ WBK, odejdzie?

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Z pracy w DM BZ WBK zrezygnowało trzech maklerów odpowiedzialnych za obsługę instytucji finansowych: Sebastian Kosakowski, Artur Zaremba i Wojciech Jóźwik. Z brokerem pożegnał się również szef działu analiz Marek Juraś, który zwyciężył w VI Rankingu Analityków Giełdowych „Parkietu”.

[srodtytul]Nowa strategia[/srodtytul]

– Z kilkoma osobami zakończyliśmy współpracę. Sytuacje, że naraz odchodzi kilku pracowników, zdarzają się – mówi Mariusz Sadłocha, prezes DM BZ WBK, który nie chce bardziej komentować sprawy. Z naszych informacji wynika, że to nie koniec zmian w zespole brokera, a zrezygnować może również Ryszard Czerwiński, wiceprezes domu maklerskiego odpowiedzialny za bankowość inwestycyjną. To kolejna firma z segmentu bankowości inwestycyjnej w BZ WBK, w której dochodzi do istotnych zmian. Wcześniej po ponad 11 latach zarządzania funduszami Arka zrezygnował Piotr Przedwojski. Oficjalnie podano, że zadecydowały względy osobiste.

Na rynku spekuluje się, iż duże zmiany zachodzące w niegdyś kluczowym dla wyników BZ WBK segmencie (jeszcze w I półroczu 2008 r. – słabym dla rynku kapitałowego – dawał on jedną czwartą zysku brutto grupy), są elementem nowej strategii banku kładącej nacisk na zrównoważenie źródeł przychodów i ścisłą kontrolę kosztów. W zeszłym miesiącu stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej BZ WBK AIB Asset Management, spółki zarządzającej m.in. funduszami Arka, objął Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK.

[srodtytul]Czynnik ludzki ma znaczenie[/srodtytul]

Osoby, które zdecydowały się odejść z DM BZ WBK, odmawiają komentarza na temat kulisów rozstania.– Przed nami kilka miesięcy wolnego, które chcemy wykorzystać na nabranie sił, a od nowego sezonu będziemy walczyć już w nowych barwach. Dotychczas nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji, dokąd pójdziemy, ale nie martwimy się o pracę w przyszłym roku – mówi jedna z odchodzących osób.

To, jak ważny jest czynnik ludzki w biznesie brokerskim, pokazał przykład DM Banku Handlowego. Po tym jak w 2006 r. Stanisław Waczkowski z zespołem przeszedł do Ipopemy Securities, udział DM BH w obrotach na GPW spadł o połowę, do ok. 10 proc. Na odzyskanie pozycji DM Banku Handlowego potrzebował półtora roku. Natomiast Ipopema od swojej pierwszej sesji na GPW utrzymuje kilkuprocentowy udział w rynku.

[link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=5&sid=07f0adbc4c85f6ad975a3bdfb0752cf5]Dyskusja na temat funduszy inwestycyjnych na forum parkiet.com » [/link]

[link=http://www.kariera.pl/]Sprawdź oferty pracy w kraju i za granicą » [/link]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego