Michał Szymański zrezygnował ze stanowiska szefa zarządu

– Moja praca dla Avivy to już zamknięty rozdział. Było to ciekawe doświadczenie – ucina Michał Szymański pytanie o powód jego odejścia ze stanowiska w Aviva PTE, które zarządza największym pod względem aktywów funduszem emerytalnym

Publikacja: 08.09.2009 08:19

Michał Szymański, były szef Aviva PTE

Michał Szymański, były szef Aviva PTE

Foto: PARKIET

W końcu sierpnia dysponował on 42,6 mld zł.Informacja pojawiła się wczoraj, choć Szymański rezygnację złożył prawdopodobnie już w piątek.

Sprawy nie komentuje także Aviva. Uzyskaliśmy tylko informację, że obowiązki prezesa PTE przejął tymczasowo Paweł Pytel, członek zarządu i dyrektor finansowy Aviva PTE. Oprócz niego w zarządzie zasiada radca prawny Andrzej Gładysz. Zarząd PTE musi składać się z minimum trzech osób.

Odejście Szymańskiego zaskoczyło osoby z rynku finansowego. Związał się on z Aviva PTE (dawne Commercial Union) w końcu 2004 r. jako dyrektor inwestycyjny. W lutym 2005 r. został członkiem zarządu, a od października 2008 r. był prezesem. Wcześniej przez wiele lat pracował dla ING Investment Management.

W tym samym czasie z grupą żegna się też Andrzej Staszkiewicz, wiceprezes Aviva Polska odpowiedzialny za sprzedaż wszystkich produktów grupy. W Avivie pracował od połowy stycznia. Jego obowiązki przejmuje Maciej Jankowski, prezes grupy Aviva w Polsce.

Czy oba odejścia można wiązać z faktem, że Aviva straciła w ostatnich tygodniach miano lidera pod względem liczby klientów? Niekoniecznie. Ta sytuacja była od dawna oczekiwana. ING, który wyprzedził Avivę, od lat mówił o takich planach. Dotychczasowy lider niewiele zrobił, by utrzymać swoją pozycję. Dla właściciela ważniejsze były wskaźniki finansowe i wypłacana dywidenda.

Pewne jest, że Aviva nie zamierza dalej rozwijać funduszu emerytalnego. Przedstawiciele grupy od dawna mówili, że po wejściu w życie nowego prawa, które obniża opłaty pobierane przez fundusze, nie ma ekonomicznego sensu pozyskiwać nowych klientów. Fundusz, który osiąga próg aktywów wynoszący 45 mld zł, pobierze od nowego klienta tylko opłatę od składki. W tej sytuacji PTE koncentruje się na zachowaniu rentowności biznesu.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego