Prawnicy pracują nad strategią pojedynku

Aktualizacja: 27.02.2017 20:24 Publikacja: 22.04.2008 23:26

Porozumienie akcjonariuszy Arcusa, powstałe przy wsparciu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, nie zrezygnowało z walki o odszkodowania z tytułu strat poniesionych na inwestycji w akcje informatycznej spółki.

Inwestorzy kupowali papiery Arcusa w ofercie publicznej (w sierpniu 2007 r.), bazując na prospekcie emisyjnym, który, jak podejrzewa Komisja Nadzoru Finansowego (wysłała w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury), zawierał nieprawdziwe dane dotyczące kondycji finansowej spółki.

- Nawiązaliśmy współpracę z kancelarią prawną Grynhoff, Woźny, Maliński, która podjęła się reprezentowania poszkodowanych inwestorów - powiedział Konrad Smok, specjalista ds. interwencji i analiz SII.

Żeby oszacować łączną kwotę utraconych przez akcjonariuszy Arcusa środków, SII zwróciło się do nich o przesyłanie dokumentów - zaświadczeń z domów maklerskich o transakcjach kupna/sprzedaży papierów firmy. - Odzew ze strony inwestorów jest duży. Jesteśmy w stałym kontakcie z kilkudziesięcioma osobami, które są żywo zainteresowane sprawą - mówił Smok.

Kancelaria Grynhoff, Woźny, Maliński jeszcze zbiera pełnomocnictwa od akcjonariuszy Arcusa, ale, jak wynika z informacji "Parkietu", ma już opracowaną strategię i w niedługim czasie podejmie konkretne działania. Jakie - tego przedstawiciele kancelarii nie chcą na razie zdradzić, żeby wykorzystać element zaskoczenia i nie pozwolić drugiej stronie na przygotowanie linii obrony.

KNF, wszczynając jesienią postępowanie przeciwko Arcusowi, wezwała równocześnie spółkę do przedstawienia propozycji zadośćuczynienia stratom poniesionym przez inwestorów.

Firma pod koniec stycznia zaprezentowała plan emisji warrantów uprawniających do objęcia 229 tys. nowych papierów serii C po wartości nominalnej (0,1 zł). Papiery mają być skierowane do inwestorów, którzy kupili akcje Arcusa w IPO i będą je posiadać w dniu przydziału warrantów (w międzyczasie mogli je sprzedać). Za każde 10 akcji nabytych w ofercie udziałowcy będą mogli kupić jeden walor nowej serii. Teraz kapitał spółki dzieli się na 7,29 mln papierów. Po zapowiadanej emisji wzrośnie o niecałe 4 proc.

Zgodę na emisję warrantów i podwyższenie kapitału muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze Arcusa. - Czekamy na opinię z Komisji w sprawie naszej inicjatywy - wyjaśnił Michał Gembal, rzecznik spółki. Walne zgromadzenie zwołano na 28 maja.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy