SII od lat zachęca akcjonariuszy do aktywnego uczestnictwa w walnych zgromadzeniach. Ponieważ jesteśmy w przededniu szczytu sezonu WZ, warto przybliżyć zasady i wymogi formalne, które każdy akcjonariusz musi spełnić, aby uczestniczyć w walnym zgromadzeniu.
Inwestorzy są przeświadczeni, że udział w walnym zgromadzeniu może wziąć jedynie akcjonariusz z dużym pakietem akcji. Nic bardziej mylnego
Kto i kiedy może uczestniczyć w WZ
Bardzo często tkwi w uczestnikach rynku przeświadczenie, że udział w walnym zgromadzeniu może wziąć jedynie inwestor z dużym pakietem akcji. Nic bardziej mylnego. Do udziału w obradach, do zadawania pytań zarządowi, czy też do skarżenia uchwał i zgłaszania sprzeciwów wystarczy zaledwie jedna akcja. Samo posiadanie akcji to jednak za mało. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych udział w walnym zgromadzeniu może wziąć wyłącznie akcjonariusz, który posiadał akcje na rachunku na 16 dni przed datą WZ (dzień rejestracji określany często jako record date). Co istotne, a o czym większość zapomina lub nie wie, o terminie rejestracji świadczy data zarejestrowania akcji w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (ma tu zastosowanie tzw. zasada d+3). Tak więc, aby zarejestrować się do udziału w WZ, nie wystarczy kupno akcji w terminie record date. Transakcja zakupu musi być zrealizowana co najmniej na trzy dni przed dniem rejestracji. Jednocześnie obecne regulacje zapewniają inwestorowi możliwość udziału w WZ niezależnie od tego, czy w dniu obrad nadal jest on akcjonariuszem spółki. Można bowiem sprzedać akcje na 18 dni przed WZ i wciąż mieć prawo udziału w obradach. Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja byłaby niemożliwa. Nie dość, że na mocy poprzednich regulacji akcjonariusz musiał odebrać świadectwo depozytowe w domu maklerskim, to dodatkowo nie mógł dokonywać transakcji akcjami do dnia zakończenia obrad.
Jak zarejestrować swój udział w WZ
Jeśli akcjonariusz przebrnął przez kluczowe zagadnienia, a więc terminy, o których należy pamiętać w kontekście rejestracji udziału w WZ, to w dalszej kolejności pozostaje mu bezpośredni, telefoniczny lub coraz częściej internetowy kontakt z biurem maklerskim. Na żądanie uprawnionego akcjonariusza biuro maklerskie wystawia imienne zaświadczenie o prawie uczestnictwa w WZ. Akcjonariusz może zgłosić takie żądanie od momentu zwołania WZ aż do pierwszego dnia powszedniego po dniu record date. Co ważne, a o czym często inwestorzy nie wiedzą, przepisy nie nakładają na akcjonariusza obowiązku bezpośredniego odbioru od brokera imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w WZ. Taki dokument może jednak czasami okazać się istotny na wypadek, gdyby pojawiły się ewentualne nieścisłości w dokumentacji posiadanej przez spółkę. Warto też pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ogłoszeniem o WZ, w którym każda spółka powinna m.in. precyzyjnie wskazywać terminy i zasady związane z rejestracją i udziałem w WZ.
SII jak co roku będzie aktywne
Stowarzyszenie również w tym roku planuje aktywnie uczestniczyć w WZ, reprezentując interes inwestorów indywidualnych i akcjonariuszy mniejszościowych. SII pojawi się w kilkudziesięciu spółkach zarówno w celu merytorycznej dyskusji na temat ich sytuacji biznesowej, jak również w celu podjęcia interwencji tam, gdzie będzie dochodziło do naruszenia interesu akcjonariuszy mniejszościowych. Stowarzyszenie w najbliższych dniach rozpocznie specjalną akcję skierowaną do członków, którzy będą mogli wskazywać (z uzasadnieniem) spółki, w których walnych SII powinno wziąć udział. Spośród otrzymanych propozycji Stowarzyszenie wybierze najciekawsze i pojawi się w tych spółkach w dniu obrad. Szczegóły tej akcji na stronie www.sii.org.pl.