Natomiast w przypadku firm, które borykają się z problemami lub zmieniają zakres prowadzonej działalności, GPW może nakazać sporządzenie tzw. raportów o stanie emitenta. Taki raport musi przygotować firma doradcza lub inwestycyjna inna niż aktualnie obsługujący spółkę autoryzowany doradca. Zaostrzone zostaną również obowiązki informacyjne oraz przepisy dotyczące aktualności danych finansowych w dokumentach informacyjnych.
Zmiany nastąpiły również na głównym parkiecie. Chodzi o korektę składu indeksów.?Od wczoraj w indeksie mWiIG40 figuruje BGŻ należący do grupy holenderskiego Rabobanku. To zmiana nadzwyczajna, która została spowodowana wykreśleniem z indeksu spółki budowlanej PBG, która znajduje się w upadłości. Zastąpił ją bank jako spółka z sWIG80 najlepiej spełniająca kryteria, które pozwalają ją zakwalifikować do „średniaków". Obecnie trwa wezwanie na sprzedaż akcji BGŻ ogłoszone przez akcjonariusza.
– Niewiadomy jest dalszy los banku BGŻ w indeksie mid-capów. Wiele wskazuje na to, że trwające wezwanie do sprzedaży akcji spółki powiedzie się, a w konsekwencji BGŻ może już?nie kwalifikować się do grona spółek skupionych w mWIG40 – mówi Michał Sioda, analityk z Trigon DM. Natomiast miejsce BGŻ w indeksie „maluchów" zajął Izostal.
Z takiego samego powodu jak BGŻ do indeksu sWIG80 został zakwalifikowany Mercor, który zastąpił firmę budowlaną Hydrobudowa Polska w upadłości.
Giełda przeprowadziła również standardową kwartalną korektę składu indeksów. Zmiany dokonała w oparciu o ranking spółek stworzony na podstawie analizy obrotów spółek za ostatnie 12 miesięcy oraz ich wartości w wolnym obrocie (inaczej kapitalizacji free float). Miejsce spółek takich jak Ferrum, Herkules, Mirbud zajęły Atlantis, EkoExport oraz Neuca.