Rynek przejęć się rozpędza

W I kwartale w Polsce przeprowadzono 50 transakcji. Tempo zmian właścicielskich przyspieszy, bo spadające wyceny na rynku publicznym mogą być świetną okazją do wyłowienia ciekawych aktywów.

Publikacja: 05.04.2018 05:03

WIG jest ponad 10 proc. niżej niż na początku roku, a analitycy są podzieleni w kwestii oceny, czy ostatnie spadki to tylko korekta, czy początek bessy. Natomiast zniżkujące wyceny cieszą przejmujących. W I kwartale w Polsce zawarto 50 transakcji wobec 53 rok wcześniej – wynika z raportu firm Fordata i Navigator. Nadchodzące miesiące na rynku M&A zapowiadają się bardzo ciekawie.

– Sprzyja temu bardzo dobra koniunktura gospodarcza i perspektywy utrzymania się jej w kolejnych latach, a jednocześnie nie najlepsza sytuacja na giełdzie, w tym spadek, często niezbyt uzasadniony, poziomu wycen firm. To skłania wielu inwestorów do wykorzystania tych tendencji – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker. Dodaje, że dobrą ilustracją tych zjawisk może być sytuacja na rynku deweloperskim, gdzie z jednej strony obserwujemy zainteresowanie nowych inwestorów, czego przykładem jest przejęcie przez fundusz z grupy Goldman Sachs pakietu akcji Robyga, z drugiej zaś chęć wyjścia z zyskiem z dokonanych wcześniej inwestycji, jak w przypadku GTC, którego akcje zamierza sprzedać Lone Star. – Także polscy deweloperzy są gotowi przejmować mniejsze rodzime firmy z branży i tu należy spodziewać się kolejnych transakcji. Ich przedmiotem może być choćby Polnord – uważa analityk.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski