Roubini oskarża Yellen o manipulację

Znany ekonomista Nouriel Roubini oskarżył szefową Departamentu Skarbu USA, że manipulowała emisjami obligacji rządowych w taki sposób by obniżyć realne koszty pożyczania pieniędzy. Janet Yellen stanowczo odrzuciła te oskarżenia.

Publikacja: 27.07.2024 11:48

Nouriel Roubini

Nouriel Roubini

Foto: Bloomberg

Roubini, który zyskał rozgłos przed laty trafnie przewidując światowy kryzys finansowy, swoje armaty odpalił w miniony wtorek, natomiast Janet Yelen, była szefowa Fedu, obecna sekretarz skarbu USA, do zarzutów odniosła się w rozmowie z Bloomberg News.

Janet Yellen: Nigdy o takiej strategii nie dyskutowaliśmy

Zapewniła- „w 100 procentach”- że sugerowana przez Nouriela Roubiniego strategia zmierzająca do łagodzenia warunków finansowych nie istnieje i — co więcej - nigdy nie była dyskutowana.

- Nigdy, przenigdy nie rozmawialiśmy o czymś takim — zapewniła Yellen w rozmowie z Bloomberg News, która odbyła się w Rio de Janeiro przy okazji spotkania szefów resortów finansów i banków centralnych państw G20.

Analiza autorstwa Nouriela Roubiniego i Stephena Mirana, opublikowana przez Hudson Bay Capiital, jest echem niedawnych wystąpień polityków Partii Republikańskiej atakujących Janet Yellen.

Nouriel Roubini: resort skarbu jest uzurpatorem

Roubini i Miran odnieśli się w niej do decyzji Departamentu Skarbu z jesieni 2023 roku o przyhamowaniu tempa emisji papierów o dłuższym terminie do wykupu i preferowaniu sprzedaży długu o krótszym terminie zapadalności.

Obaj eksperci twierdzą, że resort skarbu zrobił to, by obniżyć długoterminowe koszty zaciągania długu i pomóc gospodarce przed listopadowymi wyborami.

Tej argumentacji nie podchwycili dilerzy z rynku obligacji ani też stratedzy, zaś Joshua Frost, przedstawiciel Departamentu Skarbu nadzorujący emisję papierów dłużnych, w tym miesiącu zapewniał, że działania resortu mieściły się w zakresie oczekiwań uczestników rynku.

Spadek rentowności, jak cięcie stóp przez Fed

Roubini i Stephen Miran, który pracował w Departamencie Skarbu za kadencji Donalda Trumpa oszacowali, że ruch Departamentu Skarbu z listopada 2023 roku doprowadził do spadku rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych o 0,25 pkt proc. co z grubsza odpowiadało skutkowi redukcji o 1 pkt proc. referencyjnej stopy banku centralnego.

“Skarb dynamicznie zarządza warunkami finansowymi a przez nie gospodarką uzurpując sobie kompetencje Rezerwy Federalnej”, napisali Roubini i Miran w swojej analizie.

Dziesięcioletnie obligacje skarbowe USA wpływają na oprocentowanie wielu innych papierów dłużnych w tym hipotecznych przez co wzmacniają swoje oddziaływanie na gospodarkę.

Przedstawiciel Departamentu Skarbu, który nie ujawnił personaliów, skrytykował analizę Roubiniego i Mirana na różnych poziomach i wytknął błędy dotyczące emisji papierów dłużnych w minionym toku.

Jego zdaniem jedna z liczb podanych w analizie bazowała nie na rzeczywistej wartości emisji lecz nieaktualnych prognozach Pożyczkowego Komitetu Doradczego Skarbu (TBAC) .

Miran, w odpowiedzi przesłanej Bloomberg News na pytania agencji napisał, że powołanie się na prognozy TBAC było zasadne, gdyż właśnie one są podstawą wycen na rynkach zorientowanych na przyszłość. W. Z.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?