Rynki witają Trumpa z lekkim optymizmem

Inwestorzy czekali na pierwsze rozporządzenia nowego prezydenta, licząc na to, że jego druga administracja okaże się lepiej przygotowana do rządzenia i da Ameryce impuls rozwojowy.

Publikacja: 21.01.2025 06:00

Rynki witają Trumpa z lekkim optymizmem

Foto: Victor J. Blue/Bloomberg

O tym, że inwestorzy nie przestraszyli się zwycięstwa Donalda Trumpa, przekonaliśmy się już w ostatnich miesiącach. Amerykańskie indeksy giełdowe w ciągu kilku tygodni od wyborów prezydenckich znacząco rosły i biły rekord za rekordem. W grudniu te zwyżki zostały przystopowane, gdyż inwestorzy zrozumieli, że Fed nie będzie w 2025 r. ciął stóp tak często, jak się wcześniej spodziewali. W ubiegłym tygodniu optymizm jednak zaczął wracać na rynki. I w takiej atmosferze inwestorzy czekali na pierwsze decyzje prezydenta Trumpa. Giełdy na Wall Street były co prawda w poniedziałek zamknięte, ale większość europejskich indeksów giełdowych lekko zyskiwała po południu.

7100 pkt

do takiego poziomu powinien dojść na koniec 2025 r. indeks S&P 500 według najbardziej optymistycznej prognozy spośród zebranych przez agencję Bloomberg.

4,16 %

– tyle ma wynosić na koniec 2025 r., według mediany prognoz zebranych przez Bloomberga, rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich

2,1 %

– tyle wynosi mediana prognoz (zebranych przez agencję Bloomberg) dla wzrostu gospodarczego USA na 2025 r. Najwięksi optymiści przewidują wzrost o 2,9 proc.

Z przecieków było wiadomo, że Trump w ciągu pierwszego dnia swojej prezydentury ma podpisać nawet 200 rozporządzeń. Część z nich miała dotyczyć imigracji, część polityki energetycznej oraz innych dziedzin. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” treść tych dokumentów nie była jeszcze znana, ale „Washington Post” donosił, że nie będzie między nimi rozporządzenia nakazującego podwyżki ceł na produkty z Chin, Meksyku, Kanady czy Unii Europejskiej. Wśród dokumentów szykowanych do podpisu miało być za to szerokie memorandum nakazujące agencjom federalnym przeprowadzenie badań dotyczących polityki handlowej. Te doniesienia stały się impulsem do osłabienia dolara. Euro zyskiwało po południu 1,3 proc. wobec amerykańskiej waluty. Złagodzenie obaw dotyczących ceł, wraz z wcześniejszą zapowiedzią tego, że TikTok pozostanie czasowo dostępny w USA, dało inwestorom nadzieję na to, że administracja Trumpa będzie prowadziła politykę bardziej pragmatyczną, niż prognozowano.

Czytaj więcej

Druga kadencja Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów

– Uważa się, że nowa administracja Trumpa będzie dużo lepiej przygotowana niż poprzednia. Spodziewamy się mniejszej rotacji kadr, nawet jeśli prezydent będzie wykorzystywał media społecznościowe do ogłaszania swoich decyzji. Polityka powinna również być bardziej przemyślana. Scott Bessent, przyszły sekretarz skarbu, wypowiadał się przeciwko cłom i ponoć ma łagodzący wpływ na prezydenta. Jest również bardzo szanowany na rynkach finansowych, co może oznaczać mniej niespodziewanych zmian w polityce – twierdzi Kathleen Brooks, szefowa działu analiz XTB.

Pojawiły się też doniesienia mówiące, że nowa administracja będzie chciała szybko i sprawnie wprowadzać wiele zaplanowanych zmian. Ma temu służyć wprowadzenie stanu nadzwyczajnego na granicy z Meksykiem oraz w energetyce. – Ten narodowy energetyczny stan nadzwyczajny pozwoli nam uruchomić wiele mechanizmów pozwalających znów budować szybciej, wydobywać więcej zasobów naturalnych, tworzyć miejsca pracy i dobrobyt, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo narodowe – stwierdził w rozmowie z CNBC anonimowy informator związany z nową administracją prezydencką.

Ze zmiany władzy w Waszyngtonie na pewno cieszą się inwestorzy z rynku kryptowalutowego. Kurs bitcoina przebił w poniedziałek poziom 109 tys. USD i ustanowił rekord. Prezydent Donald Trump i pierwsza dama Melania Trump wyemitowali natomiast w weekend swoje „memiczne” tokeny.

Czytaj więcej

Bitcoin ustanowił rekord w dzień inauguracji. Tokeny firmowane przez prezydenta i pierwszą damę mocno zyskiwały po ich emisji
Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet