Druga kadencja Trumpa jest nadal sporą zagadką dla inwestorów

Przejęciu władzy przez republikanów towarzyszy ostrożny optymizm. Rynki spodziewają się polityki probiznesowej i prowzrostowej, której skutkiem ubocznym może być jednak wyższa inflacja oraz bardziej jastrzębia polityka Fedu w nadchodzących kwartałach.

Publikacja: 21.01.2025 06:00

Donald Trump obiecywał w ostatnich dniach, że szybko podpisze wiele rozporządzeń, z których część bę

Donald Trump obiecywał w ostatnich dniach, że szybko podpisze wiele rozporządzeń, z których część będzie dotyczyła gospodarki.

Foto: Fot. PAP/EPA

W dniu inauguracji prezydenckiej Donalda Trumpa giełdy na Wall Street były zamknięte. Przez poprzedni tydzień ich indeksy urosły jednak najmocniej od tygodnia wyborczego. Dow Jones Industrial zyskał 3,7 proc., S&P 500 wzrósł o 2,9 proc., a Nasdaq Composite o 2,5 proc. Można więc uznać, że rynki wchodzą z optymizmem w nową erę polityczną w USA. Dow Jones Industrial od dnia wyborów do inauguracji prezydenckiej zyskał jednak tylko 3 proc., co było najsłabszą stopą zwrotu wypracowaną przez ten indeks w podobnym okresie od czasu poprzedzającego inaugurację pierwszej kadencji Baracka Obamy. Przez pierwsze kilka tygodni od wyboru Trumpa indeksy z Wall Street mocno rosły i biły rekord za rekordem. Dow Jones Industrial przebił poziom 45 tys. pkt. W grudniu atmosfera na rynkach się jednak popsuła, bo pojawiły się obawy, że Fed będzie ciął stopy mniej chętnie niż oczekiwano. Obawy związane z polityką Fedu są natomiast związane m.in. z niepewnością co do polityki nowej administracji Trumpa. Co więc przeważy w nadchodzących tygodniach na rynku: nadzieja na pozytywne zmiany czy też strach przed nieznanym?

Czytaj więcej

Rynki witają Trumpa z lekkim optymizmem

Czekając na decyzje

Z nieoficjalnych doniesień wynikało, że Trump chce w pierwszym dniu swojej prezydentury podpisać aż 200 rozporządzeń. Inwestorzy czekali na szczegóły dotyczące tych dokumentów.

– Nie sądzę, by rynek w pełni wyceniał politykę Trumpa. Rynek jednak zapłaci za to, co będzie widział – stwierdził Craig Sterling, szef działu analiz rynku akcji w amerykańskim oddziale Amundi.

– Dobra część „handlu Trumpa” już się wydarzyła. Akcje małych i średnich spółek poszły w górę, papiery spółek energetycznych i finansowych zyskiwały szczególnie mocno, a notowania kryptowalut sięgnęły nieba. Pierwszy tydzień prezydentury Trumpa może natomiast przynieść wiele niespodzianek – uważa Ipek Ozkardeskaya, analityczka Swissquote Banku.

Na europejskich rynkach akcji nie było jednak widać w poniedziałek szczególnego napięcia. Wiele indeksów giełdowych lekko zyskiwało. Do umiarkowanych wzrostów na większości giełd Azji Wschodniej przyczyniła się natomiast weekendowa rozmowa Trumpa z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem oraz zapowiedź prezydenta elekta, że TikTok pozostanie dostępny w USA przez co najmniej 90 dni, a amerykańskie aktywa tego serwisu społecznościowego mogą zostać przekazane spółce joint venture z 50-proc. udziałem Amerykanów.

– Rynki odebrały te informacje jako sygnał, że Trump i jego ludzie mogą mieć bardziej „biznesowe” niż czysto „populistyczne” podejście do Chin – choć tak naprawdę to... nic nie wiadomo i najbliższe dni wiele pokażą – wskazuje Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ.

– Jedno jest w 100 proc. pewne: Trump chce utrzymać dobre nastroje na giełdach amerykańskich. Będzie silna polityka prowzrostowa i skupiona na biznesie, z elementami inflacyjnymi – uważa Dana Malas, analityczka SEB.

Prognozy analityków dla amerykańskiego rynku akcji są wciąż umiarkowanie optymistyczne. Najbardziej pesymistyczna projekcja strategów, spośród zebranych przez agencję Bloomberga, mówi, że S&P 500 będzie wynosił na koniec roku 6000 pkt, a najbardziej optymistyczna, że dojdzie on do 7100 pkt. Mediana prognoz jest na poziomie 6600 pkt, podczas gdy S&P 500 zakończył piątkową sesję na poziomie prawie 5997 pkt.

Czytaj więcej

Bitcoin ustanowił rekord w dzień inauguracji. Tokeny firmowane przez prezydenta i pierwszą damę mocno zyskiwały po ich emisji

Wyższy wzrost i stopy?

Od listopadowych wyborów prezydenckich euro straciło 5 proc. wobec dolara, złoty osłabł o 2,6 proc., jen zniżkował o 2,7 proc., a funt brytyjski o 5,9 proc. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w tym czasie o ponad 50 pkt baz., do 4,62 proc. Inwestorzy wyraźnie się więc spodziewają, że polityka Trumpa i Fedu może sprzyjać umocnieniu dolara. O ile Trump zapowiadał cięcia podatków oraz podwyżki ceł, to Fed może w tym roku dokonać mniej cięć stóp, niż inwestorzy spodziewali się jeszcze kilka miesięcy temu. Pojawiły się już prognozy mówiące, że Rezerwa Federalna może nawet wrócić do zacieśniania polityki pieniężnej.

– Każde dodatkowe działania stymulacyjne, które przyspieszą wzrost gospodarczy oraz inflację, powinny sprawić, że Fed wróci do podwyżek stóp procentowych, na co rynki nie są przygotowane – twierdzi Iain Stealey, dyrektor inwestycyjny w J.P. Morgan Asset Management.

Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy dla rentowności amerykańskich obligacji na koniec czwartego kwartału 2025 r. są w dość dużym przedziale – od 2,98 do 5,5 proc. Mediana tych projekcji jest na poziomie wynoszącym zaledwie 4,16 proc. Na rynku dominuje więc wciąż przekonanie, że Fed będzie ciął stopy procentowe w tym roku i że zrobi to przynajmniej dwa razy. Projekcje analityków dotyczące górnego przedziału głównej stopy procentowej Fedu na koniec 2025 r. są w przedziale od 2,5 do 4,5 proc., z medianą wynoszącą 4,75 proc. Kurs EUR/USD jest natomiast w prognozach w przedziale o 0,98 do 1,14 USD za 1 euro, z medianą wynoszącą 1,05 USD.

Gospodarka USA sprawia wrażenie wciąż dosyć odległej od recesji, a ekonomiści spodziewają się, że nadal będzie rosła w nadchodzących kwartałach. Ich prognozy wzrostu PKB na 2025 r. są w przedziale od 0,5 do 2,9 proc., z medianą na poziomie 2,1 proc. To, jaki wynik uda się osiągnąć, będzie oczywiście w dużym stopniu zależne od polityki nowej administracji.

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet