Bardzo mocny spadek zysków chińskich firm

Chińskie firmy przemysłowe doświadczyły we wrześniu najostrzejszego pogorszenia wyników od czasu pandemii Covid-19.

Publikacja: 28.10.2024 14:29

Bardzo mocny spadek zysków chińskich firm

Foto: Adobe Stock

Zyski chińskich firm przemysłowych spadły we wrześniu aż o 27,1 proc. rok do roku, po tym jak w sierpniu zmniejszyły się o 17,8 proc. - wynika z wyliczeń agencji Wind Information, opartych na oficjalnych chińskich statystykach. Był to ich największy spadek od marca 2020 r., czyli od momentu, gdy zniżkowały one o 34,9 proc. Dane opublikowane przez chińskie Narodowe Biuro Statystyczne (NBS) wskazują natomiast, że zyski spółek przemysłowych z Państwa Środka były w ciągu pierwszych trzech kwartałów mniejsze o 3,5 proc. niż w takim samym okresie zeszłego roku.

- Zbyt mały popyt oraz ostry spadek cen produkcji mocno zaciążyły na zyskowności producentów – twierdzi Yu Weining, analityk NBS. Opublikowane wcześniej dane wskazały, że ceny produkcji spadły we wrześniu o 2,8 proc. rok do roku, po sierpniowym spadku o 1,8 proc.  Spadały one nieprzerwanie od października 2022 r.

- Osłabienie zysków firm przemysłowych pokazuje, że Chiny potrzebują większego wsparcia dla popytu - wskazuje Gary Ng, ekonomista z Natixis.

Czytaj więcej

Komu kibicuje Pekin w amerykańskich wyborach?

W jakiej kondycji jest gospodarka Chin?

PKB Chin wzrósł w trzecim kwartale o 4,6 proc., co było wynikiem nieco lepszym od prognoz. Dane o wzroście gospodarczym w poszczególnych chińskich prowincjach są jak na razie dosyć kiepskie. Jak dotąd dane o PKB opublikowało 26 chińskich prowincji oraz regionów. Tylko pięć z nich doświadczyło w pierwszych trzech kwartałach rok do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. W jedenastu doszło natomiast do głębszego spowolnienia wzrostu niż w przypadku całej gospodarki chińskiej. Owo spowolnienie najsilniejsze było w Tybecie oraz prowincjach Jilin i Hainan, w których wzrost gospodarczy wyniósł po 3,2 proc. i był o około 6 pkt proc. niższy niż przed rokiem.

- Dane wskazują na potrzebę silniejszych działań stymulacyjnych w obliczu słabego popytu wewnętrznego oraz presji deflacyjnej - uważa Hui Shan, główny chiński ekonomista Goldman Sachs. Jego zdaniem, do ogłoszenia kolejnych działań stymulacyjnych może dojść na posiedzeniu Komitetu Stałego Narodowego Kongresu Ludowego, zaplanowanym na 4-8 listopada. - W kolejnych miesiącach może pojawić się więcej wsparcia dla konsumpcji oraz dla rynku nieruchomości - prognozuje Hui Shan.

Czytaj więcej

PKB Chin wzrósł o 4,6 procent

Wyznaczony przez chiński rząd cel wzrostu gospodarczego na 2024 r. wynosi "około 5 proc.". Wielu ekonomistów spodziewa się, że da się go osiągnąć, dzięki wprowadzanym przez władze środkom stymulacyjnym. Mediana prognoz analityków, zebranych przez agencję Bloomberga, wskazuje, że gospodarka ChRL powinna urosnąć w tym roku o 4,8 proc. Poszczególne prognozy wahają się natomiast od 3,9 proc. do 5 proc. Cel wzrostu gospodarczego na przyszły rok nie został jeszcze ustalony. Mediana prognoz sugeruje, że w 2025 r. chiński PKB powiększy się o 4,5 proc. Poszczególne projekcje wahają się jednak od 3,7 proc. do 5,2 proc. 

Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego
Gospodarka światowa
Trudny kwartał gigantów z MSCI Europe. Najlepsze banki i ochrona zdrowia