Brytyjski eksport dóbr do krajów Unii Europejskiej był w latach 2021–2023 niższy o 27 proc. niż w scenariuszu, w którym nie doszłoby do brexitu – mówi raport przygotowany przez naukowców z Aston University Business School. Import z UE do Wielkiej Brytanii był natomiast w tamtym okresie mniejszy o 32 proc. niż w scenariuszu, w którym Zjednoczone Królestwo pozostałoby w Unii. Z raportu wynika, że zmniejszyła się też różnorodność brytyjskiego eksportu do UE. Liczba rodzajów towarów sprzedawanych do wszystkich krajów Unii spadła o 1645.
Badacze z Aston University Business School twierdzą, że handel pomiędzy Wielką Brytanią a UE ucierpiał po brexicie głównie z powodu zwiększonych wymogów biurokratycznych. Wielu małych brytyjskich producentów zrezygnowało z wysyłania swoich towarów do krajów Unii, gdyż musieliby się mierzyć z trudniejszymi procedurami biurokratycznymi niż przed brexitem. Potwierdzają to przedstawiciele poszczególnych firm.
Czytaj więcej
Brytyjscy producenci opóźniają dostawy aut, by uniknąć „zielonych” kar.
– Dostosowanie się do wszystkich barier regulacyjnych było dla nas naprawdę, naprawdę trudne. Kiedyś wysyłaliśmy swoje produkty bezpośrednio do konsumentów w Unii Europejskiej, ale musieliśmy oddać innym nasze udziały w rynku. Po prostu nie mamy ludzi, którzy zajmowaliby się robotą papierkową – stwierdziła w rozmowie z BBC Mary Quicke, szefowa firmy Quice’s Cheeses.