Gwałtowne przebudzenie traderów z Wall Street. Przespali dziesięć alarmów

Niepokojące dane - od dawna sygnalizowane na rynkach obligacji i surowców - obudziły w minionym tygodniu traderów z rynku ryzykownych aktywów.

Publikacja: 08.09.2024 11:19

Gwałtowne przebudzenie traderów z Wall Street. Przespali dziesięć alarmów

Foto: AFP

Dla tych ekspertów z Wall Street, którzy wciąż trzymają się optymistycznych prognoz odnośnie do gospodarki, życie staje się coraz trudniejsze.

Akcje z Wall Street najgorsze od kryzysu banków regionalnych

Niepokojące dane - od dawna sygnalizowane na rynkach obligacji i surowców - obudziły w minionym tygodniu traderów z rynku ryzykownych aktywów, co sprawiło, że akcje amerykańskich spółek osiągnęły najgorsze wyniki od kryzysu regionalnych banków z 2023 roku, podkreśla agencja Bloomberga.

Po gwałtownym nurkowaniu i szybkim odbiciu z początku sierpnia, traderzy w końcu się poddali?.

Także im w minionym tygodniu udzieliły się obawy o spowolnienie gospodarcze, na skutek nieprzerwanego napływu niepokojących danych, głównie z rynku pracy.

Indeks S&P 500 spadał przez cztery dni z rzędu, spready kredytowe rozszerzały się w najszybszym tempie od początku sierpnia, a wskaźnik producentów chipów komputerowych zanotował 12- proc. nurkowanie - największe od czasu załamania podczas pandemii.

Ale tegoroczny bilans S&P500 jest wciąż pozytywny. Główny indeks na Wall Street przecież ma na plusie 13 proc. , a ostatnie niepowodzenia są jedynie drobnym zakłóceniem na wykresach. Aktywa wrażliwe na ryzyko wciąż wyceniają tzw. „miękkie lądowanie” gospodarki.

Rzadki przykład zgodności traderów

Jednak ostatnie wydarzenia na rynku - szczególnie w piątek - były rzadkim przykładem zgodności inwestorów z różnych klas aktywów.

Jeszcze niedawno byli oni bardziej podzieleni co do przyszłości gospodarki niż kiedykolwiek od 2019 roku

W sumie, po ponad dwóch latach jastrzębiej polityki monetarnej Fedu, akcje- szczególnie firm wrażliwych na wahania koniunktury gospodarczej - dołączyły w minionym tygodniu do trwających od miesiąca spadków cen ropy naftowej, miedzi i rentowności obligacji.

- Inwestorzy mogą dopiero teraz budzić się na dobre po dziesięciu przespanych dzwonkach ostrzegawczych - wskazuje Michael O’Rourke, główny strateg rynkowy w firmie JonesTrading.

Czytaj więcej

Tydzień na rynkach: Giełdy wracają do spadków

Inwestorzy z rynku obligacji - określani jako „inteligentne pieniądze” i cenieni za zdolność przewidywania zmian w gospodarce - zakładali szybsze cięcia stóp procentowych. To zepchnęło rentowność dwuletnich obligacji skarbowych do najniższego poziomu od 2022 roku.

Rynki surowcowe również wysyłały sygnały ostrzegawcze dotyczące perspektyw konsumpcji i cyklu inwestycyjnego, a dwa główne wskaźniki globalnego wzrostu gospodarki odnotowały duże straty. Ropa wymazała wszystkie zyski z 2024 roku, a miedź spadała przez 13 z ostatnich 16 tygodni.

Jednoznaczny precedens

Choć rynki podążały różnymi ścieżkami w 2024 roku, ruchy z tego tygodnia mają jednoznaczny precedens:

Jest nim początek sierpnia, kiedy pierwsze oznaki osłabienia rynku pracy spowodowały gwałtowne spadki rentowności obligacji i cen akcji, co wszakże zakończyło się równie szybko, jak się zaczęło.

Ostatnie załamanie jednak odzwierciedla te same obawy, które wywołały pierwszą falę spadków, niepokój, że gospodarka może zbyt szybko hamować , by Fed mógł ja uratować bez nadzwyczajnych posunięć.

W pewnym sensie jednoczesna wyprzedaż ryzykownych aktywów potwierdza ostrożność inwestorów, która była szczególnie widoczna na rynku obligacji skarbowych.

Co wskazuje model JP Morgana

Aby zobaczyć, jak akcje i obligacje różnią się od innych aktywów w wycenach optymistycznych scenariuszy, warto zwrócić uwagę na model stosowany przez strategów nowojorskiego banku JPMorgan Chase & Co., w tym Nikolaosa Panigirtzoglou.

Model ten określa prawdopodobieństwo recesji na podstawie porównania obecnych ruchów cen różnych aktywów z wcześniejszymi cyklami.

Według stanu z minionej środy prawdopodobieństwo recesji mierzone w akcjach i obligacjach o wysokim ratingu inwestycyjnym było stosunkowo niskie - wynosiło zaledwie 9 proc,.

Natomiast prawdopodobieństwo recesji wyceniane na rynku surowców i obligacji skarbowych było znacznie wyższe - wynosiło odpowiednio 62 proc. i 70 proc,.

Czytaj więcej

Przed nami statystycznie najtrudniejszy dla akcji miesiąc roku

- Sądzę, że żaden rynek tak naprawdę nie wycenia rozsądnego prawdopodobieństwa recesji, ale całość danych sugeruje, że ryzyko recesji rośnie - przekonuje Priya Misra, menedżerka portfela w JPMorgan Asset Management.

Choć toczy się wiele dyskusji o ewentualnej obniżce stóp przez Fed o 25 lub 50 punktów bazowych we wrześniu, wszystkie rynki zachowują się tak jakby nadchodziła recesja. Obniżki stóp będą miały długotrwały wpływ na gospodarkę, podkreśla.”

Oczywiście, analiza zmiennych aktywów finansowych w celu sformułowania klarownego przekazu o stanie gospodarki zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet w najlepszych czasach.

Rynki, podobnie jak banki centralne, wielokrotnie miały trudności z przewidywaniem cyklu gospodarczego w erze inflacji.

Nastroje traderów i przepływy kapitału

Tymczasem wiele czynników , takich jak nastroje traderów i przepływy kapitału, może wpływać na ceny bardziej niż fundamenty rynkowe.

Do ostatnich spadków akcji przyczyniły się rozciągnięte pozycje i wyceny, zwłaszcza megaspółek technologicznych.

Różnica w nastrojach między rynkami akcji i obligacji była już jednak widoczna w zeszłym miesiącu.

Wersja indeksu S&P 500 o równej wadze – która nadaje takim firmom jak Big Tech tę samą wagę co zwykłym spółkom z sektora konsumenckiego – zakończyła sierpień na rekordowym poziomie, co było pozytywnym sygnałem dla cyklu gospodarczego. Tymczasem rentowność dwuletnich obligacji skarbowych nadal spadała, odzwierciedlając przekonanie, że Jerome Powell i jego zespół będą zmuszeni szybciej niż oczekiwano obniżać stopy procentowe.

Jeśli to przekonanie się umocni, aktywa ryzykowne mogą być zmuszone do reakcji na sygnały płynące z najważniejszego rynku obligacji na świecie.

Przez trzy sesje z rzędu na początku minionego tygodnia, indeks S&P 500 znajdował się w odległości 2,5 proc. od 52-tygodniowego szczytu, podczas gdy dwuletnie stopy procentowe były w odległości 50 punktów bazowych od 52-tygodniowego minimum – zbieżność, której nie obserwowano od pięciu lat.

Najdłuższa inwersja w historii

Jednak wszelkie prognozy dotyczące recesji okazały się błędne w czasie hossy , zwłaszcza w okresie po pandemii. Rynek obligacji również nie zawsze trafnie przewidywał rozwój sytuacji.

Od 2022 roku do minionego tygodnia rentowność dwuletnich obligacji przewyższała rentowność obligacji 10-letnich- co było najdłuższą inwersją w historii.

Teraz, gdy krzywa rentowności zaczyna się normalizować, po raz pierwszy w tym cyklu rynkowym, pojawiają się nowe pytania, czy nadal jest to niezawodny wskaźnik recesji.

Są powody do niepokoju

Ostatnie cztery recesje zaczęły się dopiero po tym, jak krzywa rentowności znów zaczęła się normalizować.

„Bez względu na to, w którą stronę się pochylasz, dodatnio nachylona krzywa rentowności (jeśli będziemy nadal podążać w tym kierunku) prawdopodobnie przyspieszy moment prawdy, który pokaże, czy krzywa rentowności całkowicie zawiodła jako wiodący wskaźnik w tym cyklu, czy też jej moc ujawniła się później niż w innych cyklach w historii” napisał w raporcie Jim Reid, strateg w Deutsche Bank AG.

Nathan Thooft z Manulife Asset Management w Bostonie, który zarządza aktywami o wartości 160 miliardów dolarów, uważa, że spowolnienie gospodarcze jest nieuniknione, ale gospodarka uniknie większego załamania. Jednak jego firma w ostatnich tygodniach ograniczała swoje zaangażowanie w akcje.

- Nie wynikało to z obaw przed dużym załamaniem w gospodarce USA, ale bardziej z osłabienia czynników technicznych i nastrojów, wysokich wycen, wyborów oraz sezonowości- usprawiedliwia ten ruch ekspert.

Gospodarka światowa
Kolejne rozczarowanie z Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Gospodarka światowa
USA: Rynek pracy osłabł, ale recesji nie widać
Gospodarka światowa
Trump stracił miliardy, kurs Trump Media na dnie
Gospodarka światowa
Czemu Elon Musk postawił się brazylijskiemu „Voldemortowi”?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności przestała być odwrócona
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności w USA przestała być odwrócona