Kapitalizacja Nvidii przebiła poziom 2,8 bln USD. Stała się więc ona większa niż na przykład wartość całego niemieckiego rynku akcji (2,5 bln USD) lub niż łączna kapitalizacja Meta Platforms, Tesli, Netflixa, AMD, Intela oraz IBM. Od początku roku do otwarcia środowej sesji powiększyła się ona o 137 proc., a w ciągu pierwszych trzech sesji od publikacji jej ostatniego raportu kwartalnego (czyli od 22 maja) wzrosła o ponad 20 proc.
Inwestorom na pewno spodobało się to, że Nvidia miała bardzo dobre wyniki za kwartał zakończony 28 kwietnia. Jej zysk netto wyniósł wówczas 14,88 mld USD, podczas gdy w takim samym okresie rok wcześniej było to 2,04 mld USD. Spółka wypracowała 26,04 mld USD przychodu wobec oczekiwanych 24,65 mld USD. Zapowiedziała również, że w obecnym kwartale przychód sięgnie 28 mld USD. Impulsem do zwyżek jej akcji stało się również to, że miliarder Elon Musk zdołał zebrać od inwestorów 6 mld USD dla swojego start-upu xAI, który ma zajmować się badaniami nad sztuczną inteligencją. Musk zapowiedział, że zamierza wykorzystać najnowocześniejsze procesory graficzne Nvidii do stworzenia superkomputera.
W środę, spośród wszystkich spółek notowanych na światowych giełdach, większą kapitalizację niż Nvidia miały tylko Apple (2,9 bln USD) oraz Microsoft (3,2 bln USD). Według analityków szanse na to, że Nvidia prześcignie w tym roku Apple pod względem kapitalizacji, są duże. Zwłaszcza że Apple jak na razie radzi sobie gorzej niż inne amerykańskie giganty technologiczne z tworzeniem rozwiązań opartych na technologii sztucznej inteligencji.
– Interesy idą Nvidii nadzwyczaj dobrze. Jest też wiele szans na dalszy rozwój, a temat sztucznej inteligencji nadal może być nośny – twierdzi Dan Coatsworth, analityk firmy AJ Bell.
Beth Kindig., analityczka I/O Fund, przedstawiła natomiast prognozę mówiącą, że kapitalizacja Nvidii dojdzie do 2030 r. do poziomu 10 bln USD. Do wzrostu przychodu Nvidii ma szczególnie mocno przyczynić się sprzedaż procesorów Blackwell. „Pozwolą one na stworzenie dużych modeli językowych typu bilion plus, a to jest dokładnie to, co chcą osiągnąć wielkie spółki technologiczne” – napisała Kindig. Spodziewa się ona również, że globalny rynek centrów przetwarzania danych wzrośnie do 2027 r. do 400 mld USD, do 2030 r. do 1 bln USD oraz że ogromna jego część będzie zasilana przez chipy zaprojektowane przez Nvidię.