Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 03.04.2025 00:35 Publikacja: 09.10.2023 21:00
Claudia Goldin, profesor ekonomii na Harvardzie, specjalizuje się w historii gospodarczej oraz ekonomii pracy. Nobla przyniosły jej badania dotyczące różnic w poziomie aktywności zawodowej i płac między płciami.
Foto: Fot. BBVA Foundation
Szwedzka Królewska Akademia Nauk w poniedziałek po raz 55. przyznała Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Tym razem nagrodziła jednego naukowca, a nie dwoje lub troje, jak w poprzednich pięciu latach. Najwyższy laur zdobyła Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda. To dopiero trzecia kobieta wśród 93 laureatów ekonomicznego Nobla. Co ciekawe, Goldin została nagrodzona właśnie za badania, które pozwalają zrozumieć, dlaczego karierę zawodową – także w nauce – częściej robią mężczyźni niż kobiety i dlaczego ci pierwsi zwykle zarabiają więcej za tę samą pracę. „Za zwiększenie naszej wiedzy na temat wyników kobiet na rynku pracy” – brzmi formalne uzasadnienie nagrody dla 77-letniej ekonomistki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Akcje Newsmax, prawicowej amerykańskiej telewizji, zyskały ponad 1400 proc. od poniedziałkowego debiutu na giełdzie nowojorskiej. Firma ta stała się kolejną spółką memiczną.
Ekonomiści obawiają się, że Trump zada światowej gospodarce cios, po którym będziemy mieli kryzys. Inwestorzy starają się szykować na najgorsze, ale mają cichą nadzieję, że konflikt handlowy nie będzie aż tak ostry.
Polityka gospodarcza amerykańskiego prezydenta osłabi globalny przemysł motoryzacyjny.
Na dzień przed rozpoczęciem nowej rundy w wojnie handlowej inwestorzy wciąż nie bardzo wiedzieli, na co się przygotować. Czarnym scenariuszom mówiącym o wielkich kosztach podwyżek ceł towarzyszyły nadzieje, że działania Waszyngtonu okażą się łagodniejsze.
Rynki okryła mgła niepokoju związanego za zapowiedzianymi przez Trumpa podwyżkami ceł, które mają objąć niemal wszystkie kraje.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżnieni za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.
We współczesnym świecie od dłuższego czasu dominują progresywne, technologiczne kierunki postępu i wprowadzania zmian, mających ludzi uszczęśliwić. To cyfryzacja, nieco już wypłowiała, big data, a ostatnio sztuczna inteligencja. Nie ma w tym nic złego, a wręcz są ogromny potencjał i możliwości. Ale nie należy zapominać o potencjale drzemiącym w koncepcjach mniej technokratycznych.
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson laureatami nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywanej „ekonomicznym Noblem”. Zostali wyróżniali za badania nad tym, jak instytucje wpływają na dobrobyt.
Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, potocznie nazywana mianem „ekonomicznego Nobla”, trafiła w tym roku do Claudii Goldin, ekonomistki z Harvardu, za jej badania dotyczące sytuacji kobiet na rynku pracy.
Już w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk po raz 55. ogłosi laureata – albo laureatów, co bardziej prawdopodobne - Nagrody Banku Szwecji imieniem Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Wśród potencjalnych zdobywców tego wyróżnienia najwięcej jest naukowców pracujących na Harvardzie.
Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. otrzymali trzej amerykańscy badacze, którzy pokazali, jak zapobiegać kryzysom finansowym i jak je łagodzić, gdy jednak wybuchają.
Ben Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig otrzymali nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. Zostali wyróżnienie za badania na temat banków i kryzysów finansowych.
W 2021 r. sWIG80 zwiększył wartość o jedną czwartą, w osłabionym pandemią 2020 r. indeks małych spółek wypadł rewelacyjnie na tle rynku, rosnąc o jedną trzecią. Do nagrody za ubiegłoroczne osiągnięcia nominowaliśmy z tego grona trzy firmy, prezentujemy je w kolejności alfabetycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas