W uzasadnieniu Komitet Noblowski napisał, że Acemoglu, Johnson i Robinson „wykazali znaczenie instytucji społecznych dla dobrobytu kraju”. „Zmniejszenie ogromnych różnic w dochodach między krajami jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Laureaci wykazali znaczenie instytucji społecznych dla osiągnięcia tego celu” - skomentował Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu Nagrody Nauk Ekonomicznych.

Daren Acemoglu i Simon Johnson reprezentują Instytut Technologiczny Massachusetts, James A. Robinson University of Chicago. 

Nagroda Nobla w ekonomii w 2024 r. dla trzech ekonomistów

- Pytanie dlaczego jedne narody wygrywają, a inne przegrywają, dlaczego jedne są bogate a inne biedne, jest tak stare jak stara jest ekonomia. Tegoroczni nobliści włożyli do tych badań kwestię instytucji. Wskazują na instytucje inkluzywne i ekskluzywne, czyli włączające i wyłączające – wyjaśniała dr hab. Cecylia leszczyńska z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, podczas organizowanego przez UW „Tygodnia Noblowskiego 2024”. - Nobliści zwracają uwagę, jak dalece system polityczny, który daje przewagę jednym albo drugim instytucjom, jest istotny dla dynamiki wzrostu i rozwoju gospodarczego. Udowadniają, że państwa demokratyczne w szerszym zakresie tworzą instytucje włączające, m.in. w sferze gospodarczej i politycznej. Tymczasem państwa autokratyczne, dyktatorskie, takich instytucji nie tworzą lub są one płytkie – tłumaczyła.