Świat tkwi po uszy w długach. Koszty ich obsługi są rekordowe

Globalne zadłużenie wzrosło w pierwszym półroczu o 10 bln dolarów do rekordowych 307 bln dolarów.

Publikacja: 20.09.2023 13:51

Świat tkwi po uszy w długach. Koszty ich obsługi są rekordowe

Foto: Bloomberg

Z wyliczeń Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF) wynika, że globalny dług - zarówno publiczny, jak i prywatny - sięgnął na koniec pierwszego półrocza 336 proc. PKB świata. W tym ujęciu zadłużenie wzrosło po raz pierwszy od dwóch lat. IIF prognozuje, że na koniec 2023 r. powinno ono sięgać 337 proc. PKB, ale i tak sporo będzie dzieliło ten poziom od rekordu z pierwszego kwartału 2021 r., czyli 362 proc. globalnego PKB.

- Nagły wzrost inflacji był głównym powodem tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat ostro spadł współczynnika zadłużenia do PKB - twierdzi Emre Tiftik, dyrektor w IIF. Podwyżki stóp procentowych, będące odpowiedzią na wyższą inflację, spowodowały jednak wzrost kosztów obsługi długu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy rządy z całego świata przeznaczyły na spłatę odsetek rekordowe 3,5 bln dol.

Czytaj więcej

USA. Góra zadłużenia nadal mocno narasta

Pozytywnym zjawiskiem był spadek zadłużenia gospodarstw domowych. Zmniejszyło się ono w pierwszym półroczu na całym świecie z 57,9 bln dol. do 57,7 bln dol. i z 62,3 proc. PKB do 61,9 proc. PKB. W gospodarkach rozwiniętych jego poziom w stosunku do PKB stał się najniższy od dwóch dekad.

- Ciężar długu konsumenckiego wydaje się być do udźwignięcia na rynkach rozwiniętych, co daje bankom centralnym dodatkowe pole do zacieśniania polityki pieniężnej, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać - uważa Tiftik.

Za 80 proc. wzrostu zadłużenia odnotowanego w pierwszej połowie roku odpowiadały gospodarki rozwinięte. Spośród nich, dług narastał najmocniej w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Na rynkach wschodzących najbardziej się on natomiast powiększył w Chinach, Indiach oraz w Brazylii.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd