Duży spadek nowych zamówień w niemieckim przemyśle

Koniec wielkich zamówień w produkcji statków powietrznych i statków kosmicznych zaburzył dane, ale i tak ogólny poziom zamówień jest niski.

Publikacja: 06.09.2023 09:05

Duży spadek nowych zamówień w niemieckim przemyśle

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis), realne (skorygowane o cenę) nowe zamówienia w przemyśle spadły w lipcu 2023 r. o 11,7 proc. miesiąc do miesiąca po korekcie sezonowej i kalendarzowej. Duże wahania w zakresie nowych zamówień obserwowane w poprzednich miesiącach były zatem nadal obserwowane w lipcu 2023 r. Po rewizji wstępnych wyników, liczba nowych zamówień w czerwcu 2023 r. wzrosła o 7,6 proc. w porównaniu z majem 2023 r. (wstępna wartość: +7,0 proc.). Mniej zmienne porównanie trzymiesięczne do trzech miesięcy pokazało, że nowe zamówienia w okresie od maja do lipca 2023 r. były o 3,1 proc. wyższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Nowe zamówienia po wyłączeniu zamówień wielkoseryjnych wzrosły w lipcu 2023 r. o 0,3 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim.

- Dane o nowych zamówieniach wyglądają źle (-11,7 proc. m/m), ale w praktyce tak nie jest. Ten spadek to w całości korekta wybujałych w poprzednich dwóch miesiącach pojedynczych dużych zamówień w transporcie lotniczym. Ich odfiltrowanie pokazuje, ze zamówienia delikatnie rosną od paru miesięcy, ale pozostają na bardzo niskim poziomie. Słowem - twarde dane pokazują dość podobną historię do uklepujących bardzo nisko dno wskaźników PMI w przemyśle - komentują ekonomiści Banku Pekao.

Czytaj więcej

Niemcy może czekać dłuższa stagnacja

I takie są dane Destatis. Duża część gwałtownego spadku liczby nowych zamówień w lipcu 2023 r. wynika z bardzo dużego zamówienia zgłoszonego w czerwcu 2023 r. na produkcję statków powietrznych i statków kosmicznych. Ta produkcja stanowi część sektora „produkcji innego sprzętu transportowego”. Ze względu na duże zamówienie w poprzednim miesiącu, nowe zamówienia tutaj spadły o 54,5 proc. w lipcu 2023 r. w stosunku do czerwca 2023 r., po wzroście o 72,4 proc. (po rewizji) w czerwcu 2023 r. w porównaniu z majem 2023 r.

Ogólnie rzecz biorąc, w lipcu 2013 r. w wielu sektorach gospodarki odnotowano spadek nowych zamówień. Oprócz spadku produkcji pozostałego sprzętu transportowego, spadek nowych zamówień nastąpił także w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (-23,6 proc.), maszyn (-8,7 proc.).  proc.), sprzętu elektrycznego (-16,7 proc.) oraz gotowych wyrobów metalowych (z wyjątkiem maszyn i urządzeń) (-14,2 proc.), co wpłynęło na ujemny wynik ogólny. Natomiast wzrost nowych zamówień o 2,7 proc. w lipcu 2023 roku odnotowali producenci pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep.

Nowe zamówienia w sektorze dóbr kapitałowych (w tym zamówienia wielkoseryjne) spadły w lipcu 2023 r. o 15,9 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W sektorze dóbr pośrednich nowe zamówienia spadły o 4,5 proc., natomiast nowe zamówienia na towary konsumpcyjne spadły o 8,2 proc.

Zamówienia zagraniczne spadły o 12,9 proc., w tym nowe zamówienia ze strefy euro o 24,4 proc., z zagranicy o 4,1 proc., a krajowe o 9,7 proc.

Według wstępnych danych realne obroty w przetwórstwie przemysłowym (po skorygowaniu sezonowym i kalendarzowym) w lipcu 2023 r. spadły o 1,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Obroty skorygowane kalendarzowo były o 1,4 proc. wyższe niż w lipcu 2022 r. Po rewizji danych tymczasowych w czerwcu 2023 r. nastąpił spadek o 1,4 proc. w stosunku do maja 2023 r. (wstępnie: -1,6 proc.).

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata