Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 15:42 Publikacja: 20.08.2023 21:00
Rząd USA nie chce, by do Chin trafiały najnowocześniejsze mikroprocesory wykorzystywane do przełomowych prac nad sztuczną inteligencją. Fot. AdobeStock
Foto: 578974852
Pytania o to, czy badania nad sztuczną inteligencją staną się kolejnym polem bitwy pomiędzy USA a Chinami, są mocno spóźnione. Ta branża już bowiem znalazła się na pierwszej linii konfrontacji supermocarstw. Świadczy o tym niedawne rozporządzenie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena ograniczające amerykańskim inwestorom możliwość finansowania chińskich badań nad zaawansowanymi mikroprocesorami, komputerami kwantowymi oraz sztuczną inteligencją. – Niektóre amerykańskie inwestycje mogą przyczyniać się do rozwoju wrażliwych technologii oraz produktów w krajach, które rozwijają je, by przeciwstawić się amerykańskim i naszym sojuszniczym zdolnościom – w ten sposób Biden tłumaczył powstanie tego rozporządzenia. Nowe restrykcje zostały dobrze przyjęte przez przedstawicieli obu głównych partii. W USA wytworzył się już bowiem konsensus polityczny, że nie można pozwolić Chinom na osiągnięcie dominacji w kwestii sztucznej inteligencji. Niektórzy lobbyści pracujący dla branży technologicznej próbowali jednak ograniczyć zakres przygotowywanego rozporządzenia i znajdowali sojuszników w Departamentach Skarbu i Handlu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Zbliża się nadzwyczajne walne zgromadzenie technologiczno-analitycznej firmy Brand24. Nowy strategiczny inwestor chce wycofać spółkę z giełdy, ale brakuje mu akcji. Czy mniejszościowi akcjonariusze dadzą się przekonać? Mamy stanowisko.
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Marcin Kuśmierz zastąpi Roya Perticucciego na stanowisku prezesa Allegro. Jakie ma plany?
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Noble Securities wycenia akcję biotechnologicznej spółki na 59,8 zł. To oznacza aż 172-proc. potencjał wzrostowy względem obecnego kursu. Przecena była zbyt głęboka - oceniają eksperci.
Spółka wydzieli projekt badań nad kardioznacznikiem do nowej spółki. Akcjonariusze Synektika obejmą jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Obie firmy będą notowane na GPW.
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas