#WykresDnia: Chińskie akcje rosną na fali obietnic rządu

Chińskie akcje gwałtownie wzrosły we wtorek rano, gdy Pekin zobowiązał się do podjęcia działań w celu wzmocnienia słabej gospodarki.

Publikacja: 25.07.2023 09:12

#WykresDnia: Chińskie akcje rosną na fali obietnic rządu

Foto: Adobe Stock

https://pbs.twimg.com/media/F128vyMX0AAi9Va?format=jpg&name=900x900

Chińskie akcje gwałtownie wzrosły we wtorek, gdy Pekin zobowiązał się do zwiększenia środków w celu wzmocnienia chińskiej gospodarki. Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o ponad 3 proc., chiński chiński ChiNext o 1,8 proc., a Shanghai Composite Index o 1,81 proc.

Dzień wcześniej chińskie akcje nieruchomości spadły w związku z ponownymi obawami o zadłużenie. Chiński rząd rozprawił się z poziomem zadłużenia sektora nieruchomości w sierpniu 2020 r.

Odbicie giełdowe następuje po tym, jak najwyżsi przywódcy Chin zobowiązali się w poniedziałek do zwiększenia wsparcia politycznego w celu zwiększenia konsumpcji krajowej, ponieważ odbicie po Covid było wolniejsze niż oczekiwano.

Według oficjalnych danych produkt krajowy brutto Chin w drugim kwartale wzrósł o 6,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając wyniki gorsze niż przewidywali ekonomiści na poziomie 7,3 proc. Był to wzrost o 0,8 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem i był wolniejszy niż tempo 2,2 proc. kwartał do kwartału odnotowane w okresie od stycznia do marca.

Czołowi przywódcy Chin spotkali się w poniedziałek na długo oczekiwanym spotkaniu Biura Politycznego i zasugerowali kroki mające na celu „dostosowanie i optymalizację” polityki dotyczącej nieruchomości w ramach tego, co przywódcy nazwali „torturowym” ożywieniem gospodarczym.

Państwowa agencja informacyjna Xinhua zacytowała liczące 24 członków Biuro Polityczne stwierdzenie, że „gospodarka stoi w obliczu nowych trudności i wyzwań”. Wynika to głównie ze słabego popytu krajowego, wyzwań operacyjnych dla firm, a także „ponurego i złożonego otoczenia zewnętrznego” – napisano.

– Na spotkaniu podkreślono, że konieczne jest aktywne zwiększanie popytu wewnętrznego, pełne wykorzystanie podstawowej roli konsumpcji w napędzaniu wzrostu gospodarczego, zwiększanie konsumpcji poprzez zwiększanie dochodów mieszkańców – napisała Xinhua.

– Konieczne jest zwiększenie konsumpcji samochodów, produktów elektronicznych i wyposażenia domu oraz promowanie konsumpcji usług, takich jak sport, wypoczynek i turystyka kulturalna – czytamy w raporcie.

Gospodarka chińska może stanąć w obliczu przedłużającego się okresu niższego wzrostu, co może mieć globalne konsekwencje po 45 latach gwałtownej ekspansji i globalizacji.

Chiński rząd wprowadza szereg środków mających na celu ożywienie gospodarki, a przywódcy w poniedziałek zobowiązali się do „dostosowania i optymalizacji polityki w odpowiednim czasie” dla oblężonego sektora nieruchomości, jednocześnie dążąc do osiągnięcia strategicznego celu stabilnego zatrudnienia. Biuro Polityczne ogłosiło również zobowiązania do zwiększenia krajowego popytu konsumpcyjnego i rozwiązania lokalnych zagrożeń związanych z zadłużeniem.

W ujęciu kwartalnym produkcja gospodarcza wzrosła o 0,8 proc., wolniej niż kwartalny wzrost o 2,2 proc. odnotowany w pierwszych trzech miesiącach roku. Tymczasem bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło rekordowy poziom 21,3 proc. w czerwcu. Z nieco bardziej pozytywnego punktu widzenia tempo wzrostu produkcji przemysłowej przyspieszyło z 3,5 proc. rok do roku w maju do 4,4 proc. w czerwcu, znacznie przekraczając oczekiwania.

Rządząca Komunistyczna Partia Chin wyznaczyła cel wzrostu na 2023 r. na poziomie 5 proc., niższy niż zwykle i wyjątkowo skromny jak na kraj, który od otwarcia swojej gospodarki w 1978 r. odnotował średnio 9 proc. rocznego wzrostu PKB.

W ciągu ostatnich kilku tygodni władze ogłosiły szereg zobowiązań skierowanych do określonych sektorów lub mających na celu zapewnienie prywatnych i zagranicznych inwestorów o korzystniejszym środowisku inwestycyjnym na horyzoncie.

Były to jednak w dużej mierze ogólne miary, w których brakowało niektórych istotnych szczegółów, a ostatni odczyt kwartalnego spotkania Biura Politycznego w sprawach gospodarczych miał gołębi ton, ale nie zawierał istotnych nowych zapowiedzi.

Julian Evans-Pritchard, szef chińskiej ekonomii w Capital Economics powiedział, że przywódcy kraju są „wyraźnie zaniepokojeni” odczytem, ​​który określa trajektorię gospodarczą jako „krętą” i podkreśla „liczne wyzwania stojące przed gospodarką”.

Obejmują one popyt wewnętrzny, trudności finansowe w kluczowych sektorach, takich jak nieruchomości, oraz ponure otoczenie zewnętrzne. Evans-Pritchard zauważył, że najnowszy odczyt wspomina o „ryzyku” siedem razy, w porównaniu do trzech razy w odczycie kwietniowym, a priorytetem przywództwa wydaje się być zwiększenie popytu krajowego.

– Ogólnie rzecz biorąc, spotkanie Biura Politycznego miało gołębi ton i jasno pokazało, że kierownictwo uważa, że ​​należy wykonać więcej pracy, aby ożywienie gospodarcze weszło na właściwe tory. Sugeruje to, że w nadchodzących miesiącach zostanie wprowadzone dalsze wsparcie polityczne – powiedział Evans-Pritchard.

– Jednak brak jakichkolwiek ważnych ogłoszeń lub szczegółów dotyczących polityki sugeruje brak pilności lub to, że decydenci walczą o znalezienie odpowiednich środków w celu wzmocnienia wzrostu. Tak czy inaczej, nie jest to szczególnie uspokajające dla perspektyw krótkoterminowych – podsumował.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd