Chiński rząd wprowadza szereg środków mających na celu ożywienie gospodarki, a przywódcy w poniedziałek zobowiązali się do „dostosowania i optymalizacji polityki w odpowiednim czasie” dla oblężonego sektora nieruchomości, jednocześnie dążąc do osiągnięcia strategicznego celu stabilnego zatrudnienia. Biuro Polityczne ogłosiło również zobowiązania do zwiększenia krajowego popytu konsumpcyjnego i rozwiązania lokalnych zagrożeń związanych z zadłużeniem.
W ujęciu kwartalnym produkcja gospodarcza wzrosła o 0,8 proc., wolniej niż kwartalny wzrost o 2,2 proc. odnotowany w pierwszych trzech miesiącach roku. Tymczasem bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło rekordowy poziom 21,3 proc. w czerwcu. Z nieco bardziej pozytywnego punktu widzenia tempo wzrostu produkcji przemysłowej przyspieszyło z 3,5 proc. rok do roku w maju do 4,4 proc. w czerwcu, znacznie przekraczając oczekiwania.
Rządząca Komunistyczna Partia Chin wyznaczyła cel wzrostu na 2023 r. na poziomie 5 proc., niższy niż zwykle i wyjątkowo skromny jak na kraj, który od otwarcia swojej gospodarki w 1978 r. odnotował średnio 9 proc. rocznego wzrostu PKB.
W ciągu ostatnich kilku tygodni władze ogłosiły szereg zobowiązań skierowanych do określonych sektorów lub mających na celu zapewnienie prywatnych i zagranicznych inwestorów o korzystniejszym środowisku inwestycyjnym na horyzoncie.
Były to jednak w dużej mierze ogólne miary, w których brakowało niektórych istotnych szczegółów, a ostatni odczyt kwartalnego spotkania Biura Politycznego w sprawach gospodarczych miał gołębi ton, ale nie zawierał istotnych nowych zapowiedzi.
Julian Evans-Pritchard, szef chińskiej ekonomii w Capital Economics powiedział, że przywódcy kraju są „wyraźnie zaniepokojeni” odczytem, który określa trajektorię gospodarczą jako „krętą” i podkreśla „liczne wyzwania stojące przed gospodarką”.