USA. Nowe dane z rynku pracy

Liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła umiarkowanie w zeszłym tygodniu, a dane z poprzedniego tygodnia zostały zrewidowane znacznie w dół, co sugeruje utrzymującą się siłę rynku pracy.

Publikacja: 25.05.2023 16:08

USA. Nowe dane z rynku pracy

Foto: Bloomberg

Początkowe wnioski o państwowe zasiłki dla bezrobotnych wzrosły o 4 000 do wyrównanych sezonowo 229 000 w tygodniu zakończonym 20 maja, poinformował w czwartek Departament Pracy. Dane za poprzedni tydzień zostały zrewidowane i pokazują o 17 000 mniej otrzymanych wniosków niż wcześniej podano. Ekonomiści ankietowani przez Reuters prognozowali 245 000 roszczeń w ostatnim tygodniu. Chociaż roszczenia wzrosły ostatnio, wzmocnione przez oszukańcze aplikacje w Massachusetts, pozostają one na poziomie zgodnym z wciąż napiętym rynkiem pracy.

Niskie roszczenia są zgodne z ostatnimi danymi dotyczącymi sprzedaży detalicznej, produkcji fabrycznej i aktywności biznesowej, które sugerują, że gospodarka odzyskała tempo na początku drugiego kwartału.

Rentowności 2-letnich obligacji gwałtownie wzrosły po tym, jak liczba nowych bezrobotnych spadła poniżej oczekiwań. Rynki pracy są nadal silne, zyski rosną prężnie, kryzys bankowy jest prawie poza zasięgiem radaru. Handlowcy prawie w pełni wyceniają lipcową podwyżkę stóp.

Rynek pracy jest odporny, pomimo podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną o 500 punktów bazowych od marca 2022 r., kiedy to amerykański bank centralny rozpoczął najszybszą od lat 80. kampanię zacieśniania polityki pieniężnej w celu ograniczenia inflacji.

W marcu na każdego bezrobotnego przypadało 1,6 wolnych miejsc pracy, znacznie powyżej przedziału 1,0-1,2, który jest zgodny z rynkiem pracy, który nie generuje zbyt dużej inflacji. Pracodawcy zatrudniają po trudnościach ze znalezieniem pracy w następstwie pandemii COVID-19.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu liczby zwolnień, ponieważ skutki represyjnych podwyżek stóp rozprzestrzeniły się po całej gospodarce, a zaostrzenie warunków finansowych utrudni małym firmom dostęp do kredytów. Większość spodziewa się łagodnej recesji w drugiej połowie roku.

Opublikowane w środę protokoły ze spotkania politycznego Fed w dniach 2-3 maja pokazały, że chociaż „uczestnicy zauważyli, że rynek pracy pozostaje bardzo napięty”, „przewidywali, że wzrost zatrudnienia prawdopodobnie będzie dalej zwalniał, odzwierciedlając ograniczenie zagregowanego popytu wynikające częściowo z zaostrzenia kredytów warunki."

Liczba osób otrzymujących świadczenia po pierwszym tygodniu pomocy spadła o 5000 do 1,794 miliona w tygodniu kończącym się 13 maja, jak wynika z raportu.

Tzw. roszczenia ciągłe obejmowały okres, w którym rząd badał gospodarstwa domowe pod kątem majowej stopy bezrobocia. Ciągłe roszczenia spadły między kwietniowym a majowym tygodniem ankiety. Stopa bezrobocia spadła w kwietniu do najniższego od 53 lat poziomu 3,4 proc.

Napięcia na rynku pracy wspierają wzrost płac, pomagają napędzać wydatki konsumpcyjne i utrzymywać ogólną gospodarkę na powierzchni.

Wolniejszy wzrost PKB

W osobnym raporcie w czwartek Departament Handlu potwierdził spowolnienie wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale, ograniczone przez likwidację zapasów przez firmy. Zmniejszenie zapasów prawdopodobnie odzwierciedlało wysokie wydatki konsumentów, a także zmniejszanie zapasów przez firmy w oczekiwaniu na recesję.

Produkt krajowy brutto wzrósł w ostatnim kwartale o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, podał rząd w swoich drugich szacunkach dotyczących wzrostu PKB w pierwszym kwartale. Zostało to zrewidowane w górę z tempa 1,1 proc. odnotowanego w zeszłym miesiącu. Gospodarka rosła w czwartym kwartale w tempie 2,6 proc. Ekonomiści spodziewali się, że wzrost PKB w pierwszym kwartale nie zostanie zrewidowany.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata