Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 10:17 Publikacja: 12.04.2023 21:00
Foto: Adobestock
91 krajów o niskim lub średnim dochodzie wyda w tym roku średnio 16,3 proc. swoich przychodów budżetów na spłatę i obsługę zadłużenia – wynika z danych kampanii Debt Justice. Ten odsetek wzrósł o 150 proc. od 2011 r. i w tym roku najprawdopodobniej będzie najwyższy od 1998 r.
– Długi do spłacenia sięgają już w wielu krajach poziomów kryzysowych, co ogranicza zdolność rządów do zapewnienia usług publicznych, walki z kryzysem klimatycznym oraz odpowiedzi na zawirowania gospodarcze. Nie ma czasu do zmarnowania. Potrzebujemy całościowych mechanizmów redukcji długów – twierdzi Heidi Chow, dyrektor kampanii Debt Justice.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pb., co było zgodne z prognozami analityków.
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Taki spadek w porównaniu z rokiem 2024 może dać deficyt w wysokości około 500 miliardów dolarów, ponieważ firmy i osoby fizyczne zmieniają swoje zachowanie w odpowiedzi na atak Białego Domu na Internal Revenue Service.
W ciągu ostatnich 10 lat dochody podatkowe rządu federalnego USA wzrosły o 60 proc., podczas gdy wydatki o 98 proc. Rezultatem jest podwojenie długu publicznego USA z 18 bilionów dolarów do 36 bilionów dolarów.
Część ekspertów w panelu ekonomistów „Parkietu” uważa, że ścieżka wzrostu długu publicznego Polski na najbliższe lata jest zbyt stroma.
Już w 2028 roku dziura w kasie państwa ma spaść poniżej 3 proc. PKB z 5,7 proc. PKB w tym roku. Ale minister finansów Andrzej Domański przekonuje, że ten cel uda się osiągnąć bez bolesnych dla ludzi i gospodarki dostosowań.
Globalne zadłużenie sięgnęło na koniec pierwszego półrocza rekordowych 312 bln dolarów - mówią wyliczenia Instytutu Finansów Międzynarodowych (IIF).
Koszty odsetkowe amerykańskiego długu publicznego wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy do rekordowej kwoty 1,12 biliona dolarów, a w ciągu ostatnich dwóch lat podwoiły się. Przy obecnym tempie będzie to wkrótce największa pozycja w budżecie federalnym.
Amerykański dług publiczny stał się rekordowo wysoki. Prognozy mówią, że w nadchodzących latach będzie rósł dalej.
Ponieważ fundusze pozabudżetowe pożyczają na rynkach drożej niż Skarb Państwa, wyższe są też koszty obsługi tego długu. Ekonomiści szacują, że jest to dodatkowe 14,5 mld zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas