Fundusze prowadzące krótką sprzedaż akcji banków (czyli pożyczające ich akcje i sprzedające je, by odkupić po niższej cenie) zarobiły 1,3 mld USD na pozycjach zajmowanych na papierach Silicon Valley Banku (SVB) - mówią dane firmy Ortex. SVB był jednym z trzech amerykańskich banków, które w marcu 2023 r. upadły z powodu ucieczki depozytów. Krótka sprzedaż akcji First Republic Banku (którego akcje straciły w marcu 89 proc.) przyniosła natomiast funduszom 848 mln USD. 684 mln USD zarobiły zaś na krótkiej sprzedaży akcji Credit Suisse. Na przecenie papierów Deutsche Banku zyskały natomiast tylko 40 mln dolarów.
Czytaj więcej
Regulatorzy muszą poważnie przygotować się na scenariusze, w których pożyczkodawcy upadają z powodu złośliwych pogłosek błyskawicznie rozprzestrzeniających się w internecie.
- Marzec był najbardziej zyskownym miesiącem od 2008 r. dla sprzedających na krótko akcje banków - twierdzi Peter Hillerberg, współzałożyciel firmy Ortex.
Wygląda na to, że fundusze hedgingowe nadal spodziewają się przeceny akcji banków. Ich krótkie pozycje zajmowane na papierach Deutsche Banku i First Republic Banku niewiele się bowiem zmniejszyły od marcowego poziomu.