Coraz więcej ostrzeżeń przed dekoniunkturą w USA

Przed recesją w Ameryce ostrzegają m.in.: ekonomiczny guru Nouriel Roubini i miliarder Elon Musk. Goldman Sachs ocenia jej prawdopodobieństwo w ciągu dwóch lat na 48 proc.

Publikacja: 21.06.2022 21:00

Coraz więcej ostrzeżeń przed dekoniunkturą w USA

Foto: Adobe Stock

– Jesteśmy bardzo blisko recesji. Wskaźniki nastrojów konsumenckich, sprzedaży detalicznej, aktywności przemysłowej i budowlanej ostro zwalniają, a inflacja jest wysoka – stwierdził Nouriel Roubini, prezes firmy Roubini Macro Associates, w rozmowie z Bloomberg TV na Katarskim Forum Ekonomicznym. Roubini jest znany jako ekonomista, który trafnie przewidział globalny kryzys finansowy z lat 2007–2009. Obecnie spodziewa się, że gospodarka USA wejdzie w tym roku w recesję. Jego zdaniem ryzyko związane z dekoniunkturą gospodarczą może się przełożyć na dalszą wyprzedaż na rynkach. – Akcje tracą zwykle 35 proc. w czasie recesji w USA, a w okresach stagflacyjnych spadają o 50 proc. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich może wzrosnąć mocno powyżej 4 proc. – wskazuje Roubini. Nie jest on odosobniony w prognozach mówiących o rosnącym ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych.

Rosnące ryzyko

– Recesja będzie w pewnym momencie już nie do uniknięcia. Nie jest ona całkowicie pewna, ale wygląda na bardziej prawdopodobną – powiedział na Katarskim Forum Ekonomicznym Elon Musk, prezes Tesli. Kilka tygodni temu Agencja Reutera donosiła, że wysłał on wysokiej rangi menedżerom Tesli maila, w którym stwierdził, że „ma superzłe przeczucie dotyczące gospodarki".

Tymczasem według ekonomistów Goldman Sachs prawdopodobieństwo wejścia USA w recesję w ciągu najbliższych dwóch lat wzrosło z 35 proc. do aż 48 proc. Ich zdaniem ryzyko, że do recesji dojdzie w nadchodzących 12 miesiącach, wzrosło natomiast z 15 proc. do 30 proc.

– Prognozowana przez nas ścieżka wzrostu gospodarczego jest obecnie niższa. Jesteśmy coraz bardziej zaniepokojeni, że nawet w przypadku znacznego spowolnienia aktywności gospodarczej Fed będzie poczuwał się do zdecydowanej reakcji na wysoką inflację i oczekiwania inflacyjne konsumentów, jeśli ceny energii będą dalej rosły – twierdzi Jan Hatzius, ekonomista Goldman Sachs.

Eksperci Goldmana spodziewają się, że ewentualna recesja w USA powinna być dosyć płytka. „Nawet jednak płytkie recesje prowadzą do wzrostu stopy bezrobocia średnio o 2,5 pkt proc. Dodatkowym powodem do obaw może być to, że tym razem pole do odpowiedzi za pomocą polityki fiskalnej i pieniężnej może być bardziej ograniczone niż zwykle" – piszą ekonomiści Goldman Sachs.

Analitycy Nomury spodziewają się natomiast, że gospodarka USA wejdzie w recesję już w drugiej połowie tego roku. „Zaangażowanie Fedu w przywracanie stabilności monetarnej prawdopodobnie wepchnie gospodarkę w dekoniunkturę" – prognozują eksperci Nomury.

Koszty polityki

Lawrence Summers, sekretarz skarbu USA w latach 1999–2001, uważa, że Fed nie będzie mógł zdusić inflacji, jeśli stopa bezrobocia nie skoczy powyżej 5 proc. (W maju wynosiła 3,6 proc.). – Będziemy potrzebowali stopy bezrobocia wynoszącej przez pięć lat powyżej 5 proc., by powstrzymać inflację. Lub wynoszącej przez dwa lata 7,5 proc. albo sięgającej przez rok 10 proc. Te liczby wyglądają mało zachęcająco na tle prognoz Fedu – powiedział Summers podczas prelekcji w Londynie. Fed spodziewa się, że stopa bezrobocia wzrośnie, ale jedynie do 4,1 proc. w 2024 r.

Summers w 2021 r. spierał się z administracją prezydenta Bidena o politykę gospodarczą. Przewidywał wówczas skok inflacji. W ostatnich tygodniach mówił natomiast, że „przegrzana" gospodarka amerykańska wejdzie w recesję w ciągu dwóch lat. Prezydent Joe Biden stwierdził jednak w poniedziałek, po rozmowie z Summersem, że recesja w USA nie jest wcale przesądzona.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata