Bank Światowy widzi recesję

PKB Rosji prawdopodobnie zmniejszy się w tym roku o 4,5 proc., choć spadek ten może okazać się jeszcze głębszy – wynika z opublikowanej w poniedziałek prognozy Banku Światowego.

Publikacja: 31.03.2009 01:55

Rząd w Moskwie spodziewa się, że gospodarka skurczy się o 2,2 proc.

Jeszcze jesienią BŚ przewidywał, że w 2009 r. tempo wzrostu rosyjskiej gospodarki wyniesie 3 proc. Jednym z głównych założeń tamtego scenariusza było to, że średnia cena ropy naftowej wyniesie 75 USD za baryłkę. Analitycy spodziewają się obecnie, że ropa może być w tym roku o 30 USD tańsza. Korekta prognoz odzwierciedla również ogólne pogorszenie sytuacji globalnej gospodarki. „Początkowe oczekiwania, że gospodarki Rosji i innych państw doświadczą szybkiego ożywienia, nie są już prawdopodobne” – głosi raport BŚ.

– Kurczenie się gospodarki może zostać przedłużone przez spadek konsumpcji i drugą falę wzrostu liczby pożyczek niespłacanych przez spółki – wskazał Zeljko Bogetić, ekonomista Banku Światowego.

Zdaniem ekspertów BŚ, odpływ kapitału netto z Rosji wyniesie w tym roku 170 mld USD. Powód? Tamtejsze firmy będą musiały spłacić 130 mld USD zagranicznego zadłużenia, a bezpośrednie inwestycje w Rosji spadną poniżej 5 mld USD. Rosyjski bank centralny prognozuje, że odpływ kapitału wyniesie najwyżej 83 mld USD.

Analitycy BŚ wskazali, że najtrudniejsze będą dwa pierwsze kwartały 2009 r. Głównymi wyzwaniami dla rosyjskich władz są, według nich, powstrzymywanie wpływu kryzysu na społeczeństwo i wspieranie systemu bankowego.

Bezrobocie, według raportu BŚ, przekroczy w 2009 r. prawdopodobnie 12 proc. W lutym wyniosło 8,9 proc. Autorzy opracowania wskazali jednak, że rosyjski rynek pracy bardzo szybko dostosował się do trudnych kryzysowych warunków.

BŚ zalecił rządowi Rosji, by walcząc z kryzysem skupił się w większym stopniu na udzielaniu pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom niż sektorowi finansowemu.

W poniedziałek premier Rosji Władimir Putin obiecał zakładom samochodowym AwtoWAZ w Togliatti (należącym w 25 proc. do Renault), co najmniej 588 mln USD pomocy finansowej.

Gospodarka światowa
Rynki łapią oddech przed dalszą eskalacją wojny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Dobry początek sesji na Wall Street
Gospodarka światowa
Część rynków odbija się po przecenie
Gospodarka światowa
Bliżej końca paniki? Sesja w USA z mniejszymi spadkami
Gospodarka światowa
Ropa naftowa szuka dna, złoto broni poziomu 3000 USD
Gospodarka światowa
S&P 500 jak na razie tylko potwierdza opór