Dodał też, że w funduszu TARP, przeznaczonym na wzmocnienie stabilności sektora finansowego, pozostało 135 mld USD (przy założeniu, że 25 mld USD zwrócą do niego banki), choć potrzeby są bardzo duże. Nie powiedział, czy zwróci się w najbliższym czasie do Kongresu po dodatkowe środki na ten cel.

– Jeśli będzie taka konieczność, udam się do Kongresu. Będę przekonywał jego członków i pomagał im zrozumieć, dlaczego takie śmiałe decyzje będą dla nas w długim terminie opłacalne – wskazał.– Większość członków Kongresu nie poparłaby nowego wniosku o fundusze pomocowe, gdyż nie jest jasne, jak rząd wykorzystał 700 mld USD z pierwszego pakietu – powiedział republikański senator John McCain.Geithner bronił również swojego planu oczyszczenia banków z toksycznych aktywów. Program ten jest wart 500 mld USD i opiera się na współpracy rządu i prywatnych inwestorów.

Argumentował, że taka forma współpracy państwa i sektora prywatnego jest lepsza niż ograniczone wsparcie ze strony rządu. Opracowany przez Geithnera plan wykupu toksycznych aktywów był krytykowany przez ekonomistów (w tym noblistów Paula Krugmana i Josepha Stiglitza) za to, że przerzuca ryzyko związane z toksycznymi aktywami na podatników a ewentualne zyski przyznaje niemal wyłącznie prywatnemu sektorowi.