Rzeczywista nadwyżka to około 6 mld USD, według obliczeń Lu Tinga, szefa działu chińskiej gospodarki w biurze Bank of America w Hongkongu. Byłaby to najmniejsza nadwyżka w pierwszych czterech miesiącach roku od 2004 r., kiedy Chiny miały w obrotach towarowych z zagranicą 10,4 mld USD deficytu.
Obliczenia Lu wskazują, że chińska nadwyżka zmniejszyła się, a nie trzykrotnie wzrosła w porównaniu z ub.r., co oznacza, że globalny popyt raczej osłabia, a nie wzmacnia tempo wzrostu drugiej na świecie gospodarki.
Raport Bank of America podkreśla rozmiary prawdopodobnych rozbieżności w danych dotyczących handlu zagranicznego, na co analitycy zwracają uwagę od czterech miesięcy i zwiększa wątpliwości dotyczące chińskich danych statystycznych od produktu krajowego brutto po rynek pracy.
– Wzrost w Chinach jest teraz słaby, a przeszacowane dane o eksporcie wskazują, że rzeczywiste tempo rozwoju było wolniejsze – uważa Shen Jianguang, główny ekonomista w biurze Mizuho Securities w Hongkongu. – Spodziewamy się dużego spowolnienia wzrostu eksportu w najbliższych miesiącach, bo nadzór rynku kontroluje napływ tzw. gorącego pieniądza. W okresie styczeń–kwiecień ub.r. było 18,8 mld USD nadwyżki.