Surowce: kontynuacja hossy

Sierpień okazał się najlepszym miesiącem dla indeksu towarowego Bloomberg od kwietnia 2016 r.

Publikacja: 31.08.2020 12:19

Surowce: kontynuacja hossy

Foto: Adobestock

Po czterech kolejnych miesiącach wzrostów indeks odzyskał większość strat odnotowanych w związku z pandemią w lutym i w marcu. Do czynników obecnej hossy zalicza się bezprecedensową liczbę bodźców ze strony banków centralnych, definitywny spadek amerykańskich i światowych stóp procentowych, ostatnie osłabienie dolara, obawy dotyczące pogody oraz popyt na inwestycje zabezpieczające przed inflacją – podkreśla Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych Saxo Banku.

Wszystkie najważniejsze sektory zyskały w ujęciu miesięcznym, a na prowadzenie wyszły gaz ziemny, srebro, kukurydza i benzyna RBOB. Złoto, które zakończyło lipiec na niemal rekordowym poziomie, w tym miesiącu jako jedno z nielicznych odnotowało niewielką stratę. W zeszłym tygodniu sierpnia sektor zbóż, do niedawna najbardziej wyprzedawany przez inwestorów spekulacyjnych, wykazał solidne zyski. W efekcie niekorzystnych warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych i na świecie, prognozy dotyczące plonów zostały skorygowane w dół, a konsekwentne skupywanie kukurydzy i soi przez Chiny wzmocniło stronę popytu.

Również i metale przemysłowe zakończyły ten miesiąc mocnym akcentem dzięki wsparciu w postaci spadku podaży na niektórych rynkach, bezprecedensowym bodźcom i zerowym stopom procentowym w Stanach Zjednoczonych. Należy do tego dodać zaskakujące dane ekonomiczne dotyczące kluczowych konsumentów, takich jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

Większa tolerancja na inflację w sytuacji, gdy Fed będzie dążyć do średniej inflacji na poziomie 2%, co ujawnił Jerome Powell, może spowodować, że stopy procentowe przez najbliższych pięć lat pozostaną niskie. W perspektywie krótkoterminowej brak wzmianki o kontroli krzywej dochodowości doprowadził do wzrostu nominalnych rentowności dziesięcioletnich obligacji amerykańskich, co potencjalnie obniżyło atrakcyjność metali szlachetnych. Jednak kluczowe znaczenie będą mieć rentowności realne i powyżej progu opłacalności. Dopóki realne rentowności utrzymają się w okolicach –1%, podczas gdy przewidywania inflacyjne (progi opłacalności) będą szły w górę, złoto powinno poradzić sobie z potencjalnie bardziej wypiętrzoną krzywą dochodowości. W perspektywie krótkoterminowej największym ryzykiem dla złota byłoby pojawienie się skutecznej i powszechnie dostępnej szczepionki przy równoczesnej korekcie cen akcji prowadzącej do likwidacji pozycji w złocie w celu szybkiego uzyskania środków.

Po znalezieniu wsparcia na poziomie 1 900 USD/oz dwa tygodnie temu, złoto nadal wydaje się pozostawać w granicach przedziału; kluczowym poziomem, który należy pokonać, aby przyciągnąć nowych nabywców technicznych, a tym samym podjąć próbę wznowienia hossy, jest 2 015 USD/oz – prognozuje Ole Hansen.

Ropa naftowa nadal wykazuje trend boczny po kolejnej fali obaw przed huraganem, w efekcie której rynek na krótko przetestował górne granice obecnego przedziału. Zarówno ceny ropy, jak i benzyny osiągnęły najwyższy poziom od pięciu lat, kiedy uwaga rynku przez chwilę odwróciła się od wpływu pandemii na popyt w kontekście ograniczania wydobycia przez OPEC+, skupiając się na produkcji w Zatoce Meksykańskiej. W najbliższym czasie trzeba się liczyć z kilkutygodniowymi zakłóceniami importu i eksportu ropy, paliwa i gazu ziemnego, jak również działalności produkcyjnej i rafineryjnej.

Spadek ropy WTI poniżej 43 USD/b może zwiększyć ryzyko likwidacji długich pozycji, co sprowadziłoby cenę w okolice 41 USD/b, a może nawet 38,5 USD/b, czyli do minimum z 30 lipca. Potencjalne zagrożenie dotyczące dwóch huraganów nad Atlantykiem może na tym etapie ograniczyć ryzyko spadku. Tymczasem ropa Brent musi się wybić z coraz węższego przedziału, którego dolną granicą jest obecnie pięćdziesięciodniowa średnia ruchoma na poziomie 43,75 USD/b, a górną - dwustudniowa średnia ruchoma na poziomie 45,80 USD/b – ocenia Ole Hansen.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy