USA. Zaskakująco dobry raport z rynku pracy

W gospodarce amerykańskiej przybyło w październiku 531 tys. nowych etatów (poza rolnictwem), podczas gdy średnio spodziewano się ich wzrostu o 450 tys. Był to najlepszy odczyt od lipca. Dane za wrzesień zostały zrewidowane w górę – z rozczarowujących 194 tys. do 312 tys., a za sierpień z 366 tys. do 483 tys.

Publikacja: 06.11.2021 05:07

USA. Zaskakująco dobry raport z rynku pracy

Foto: Bloomberg

Stopa bezrobocia w USA zmniejszyła się z 4,8 proc. we wrześniu do 4,6 proc. w październiku. Przeciętnie oczekiwano jej spadku do 4,6 proc. Inny miernik bezrobocia, uwzględniający osoby zniechęcone do aktywnego szukania pracy oraz ludzi zatrudnionych z przyczyn ekonomicznych w niepełnym wymiarze godzin, spadła z 8,5 proc. do 8,3 proc. Przed pandemią wynosiła 7 proc. Stopa uczestnictwa w rynku pracy utrzymała się na poziomie 61,6 proc. i była o 1,7 pkt proc. niższa niż przed pandemią. Oznacza to, że do siły roboczej jest zaliczanych prawie o 3 mln Amerykanów mniej niż w lutym 2020 r.

– Raport z rynku pracy był silny. Było w nim jednak jedno znaczące rozczarowanie: stagnacja stopy uczestnictwa w rynku pracy – stwierdził Mohamed El-Erian, doradca ekonomiczny Allianza.

Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w zeszłym miesiącu w sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Przybyło tam 164 tys. etatów, ale ich liczba wciąż była niższa o 1,4 mln niż przed pandemią. Sektor usług biznesowych zwiększył zatrudnienie o 100 tys. osób, przemysł o 60 tys., sektor transportowo-magazynowy o 54 tys., budownictwo o 44 tys., sektor ochrony zdrowia o 37 tys., a handel detaliczny o 35 tys. Spadało natomiast zatrudnienie w edukacji. Liczba etatów w placówkach samorządowych spadła o 43 tys., a w podlegających władzom stanowym zmniejszyła się o 22 tys. Średnia płaca godzinowa powiększyła się natomiast o 0,4 proc. r./r., co było wynikiem nieco gorszym od prognoz. Wciąż jednak widać, że pracodawcy podnoszą w USA płace, by zatrzymać pracowników.

Foto: GG Parkiet

– Dlaczego październikowy raport z rynku pracy był tak silny? Zawsze trudno jest interpretować dane z pojedynczego miesiąca, ale warto zauważyć, że był to okres, w którym liczba przypadków Covid-19 mocno spadała. Złą wiadomością jest to, że ten trend się zatrzymał. Dobrą jest natomiast to, że dzieci w wieku 5–11 lat będą mogły zostać zaszczepione – wskazuje Justin Wolfers, ekonomista z Uniwersytetu Michigan.

Dane z rynku pracy za październik oraz rewizja w górę odczytów za wrzesień i sierpień nie zmienią już decyzji Fedu o ograniczaniu skupu aktywów w październiku, ale mogą być dla niego dodatkowym argumentem za taką operacją.

– Niska stopa partycypacji w rynku pracy jest zastanawiająca. Czy jest ona skutkiem tego, że duże oszczędności osłabiają impulsy, by wrócić do pracy? Czy też mamy do czynienia z fundamentalną zmianą w psychologii pracy? W tym drugim wypadku Fed może wkrótce zdecydować, że polityka banku centralnego sama w sobie nie może zachęcić ludzi do powrotu na rynek pracy – zauważa Seema Shah, strateg Principal Global Investors. HK

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata