RPP utrzymała stopy bez zmian. Na cięcia poczekamy do 2025 r.

Spodziewaną decyzją o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian kończy się „leniwy” rok dla Rady Polityki Pieniężnej. RPP przystąpi do cięć w 2025 r.

Publikacja: 04.12.2024 15:33

RPP utrzymała stopy bez zmian. Na cięcia poczekamy do 2025 r.

Foto: MOZCO Mat Szymański

2024 r. był pierwszym od pół dekady, gdy RPP nie wykonała żadnych ruchów. Rozpoczynaliśmy go z główną stopą procentową NBP na poziomie 5,75 proc., i z takim go kończymy. Grudniowe posiedzenie było już trzynastym z rzędu bez zmiany stóp, ostatni raz Rada zdecydowała się zmienić parametry polityki pieniężnej w październiku 2023 r. (wtedy obniżka o 25 punktów bazowych).

Dawno też w RPP nie panował, przynajmniej w kwestii wysokości stóp, stan aż tak bliski jednomyślności. Od miesięcy pojawia się tylko wniosek o podwyżkę o 200 punktów bazowych, popierany wyłącznie przez Joannę Tyrowicz, odrzucany zaś przez pozostałych dziewięcioro członków. Ostatni raz inny wniosek, o podwyżkę o 25 pb, pojawił się w marcu br. (zyskał poparcie tylko Tyrowicz i Przemysława Litwiniuka). Gwoli ścisłości – mowa o głosowaniach do października włącznie, wyniki za listopad i grudzień są jeszcze utajnione (przez sześć tygodni od posiedzenia).

Środowa decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie była w zasadzie pewna: innej nie spodziewał się żaden z ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”.

Czytaj więcej

Stopy procentowe bez zmian, Adam Glapiński gołębi? Rusza posiedzenie RPP

RPP zdecydowała: stopy procentowe bez zmian. Kiedy obniżka?

Wskazówki co do tego, kiedy zdaniem Rady przyjdzie czas na obniżki stóp, usłyszymy w czwartek 5 grudnia podczas konferencji prasowej prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. W ostatnich miesiącach on oraz większość członków gremium wskazywała na marzec, ewentualnie drugi kwartał. Wtedy, według obecnych prognoz, ma rozpocząć się stały trend spadkowy inflacji w Polsce, a to wskazywana od miesięcy przez Glapińskiego i innych przedstawicieli Rady przesłanka dla rozpoczęcia dyskusji o obniżkach stóp procentowych.

- Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek. Dyskusja o luzowaniu polityki pieniężnej może rozpocząć się w marcu 2025 r., po kolejnej projekcji – mówił miesiąc temu szef NBP.

RPP obniży stopy procentowe w 2025 r. nawet o 100 pb?

W listopadzie RPP zyskała przynajmniej dwa argumenty, aby na wizję obniżek stóp patrzeć jeszcze łaskawiej. Po pierwsze, rząd ogłosił podtrzymanie działań osłonowych dla gospodarstw domowych. Cena maksymalna energii 500 zł/MWh będzie obowiązywać przynajmniej do września 2025 r. Co więcej, w międzyczasie prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie mógł wezwać dostawców energii do obniżenia taryf, jeśli hurtowe ceny energii będą spadać. Te decyzje nie tylko obniżają trajektorię inflacji w 2025 r. (o ponad 1 punkt procentowy względem scenariusza odmrożenia cen energii), ale też zmniejszają ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych w społeczeństwie.

Po drugie, dane o PKB za trzeci kwartał. Wprawdzie były one zbliżone do listopadowej projekcji (2,6 proc. w projekcji, 2,7 proc. podane przez GUS), niemniej wskazały bardzo słaby wzrost konsumpcji gospodarstw domowych – tylko o 0,3 proc. rok do roku (wobec prognozowanych 2,8 proc. w ostatniej projekcji NBP). Słowem, dane te zdecydowanie nie potwierdzają obaw, że wysoki wzrost dochodów do dyspozycji w 2024 r. (około 20-procentowa podwyżka płacy minimalnej, 20-30-procentowe podwyżki dla sfery budżetowej i nauczycieli, ponad 12-procentowy wzrost emerytur i rent, zmiana 500 plus na 800 plus) spowodował silny, proinflacyjny boom popytowy. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Źródłem trosk dla RPP pozostaje uporczywie podwyższona dynamika cen usług, na poziomie blisko 7 proc. rok do roku. Jest napędzana właśnie m.in. wzrostem kosztów pracy oraz relatywnie lepszym popytem na usługi niż towary.

Wśród innych czynników argumentujących obniżki stóp przez RPP ekonomiści ING Banku Śląskiego wymieniają m.in. obniżki stóp głównych banków centralnych oraz w krajach naszego regionu, słabą koniunkturę w Niemczech, stopniowy spadek oczekiwań inflacyjnych, spadającą rentowność firm oraz ich niską aktywność inwestycyjną.

Na dziś średnia prognoz ekonomistów zakłada, że w całym 2025 r. RPP obniży stopy łącznie o około 100 punktów bazowych. Dość podobne oczekiwania, wskazujące na główną stopę NBP na poziomie 4,5-4,75 proc. za rok (i z tendencją do dalszych obniżek), mają także inwestorzy.

Gospodarka krajowa
GUS podał szybki szacunek grudniowej inflacji. I jest zaskoczenie
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Gospodarka krajowa
W przemyśle gorzej, ale optymistycznie
Gospodarka krajowa
Są nowe dane o PMI w polskim przemyśle. Tak niskiego wyniku nie było od sierpnia
Gospodarka krajowa
Ankieta NBP: Inflacja w Polsce w tym roku wyniesie 4,3 proc.
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka krajowa
To ma być rok obniżek stóp, ale RPP jest nieprzewidywalna
Gospodarka krajowa
Skok w nowy rok z dużym bagażem nadziei dla polskiej gospodarki