Stopy procentowe bez zmian, Adam Glapiński gołębi? Rusza posiedzenie RPP

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stopy procentowe pozostaną bez zmian. Ciekawiej zapowiada się czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Publikacja: 03.12.2024 12:04

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Inna decyzja niż pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie (referencyjna 5,75 proc.) byłaby sensacją. Decyzja zostanie ogłoszona w środę 4 grudnia, po południu.

Żaden z zespołów ankietowanych przez „Parkiet” i „Rzeczpospolitą” nie przewiduje ruchu RPP, zresztą przekaz z Rady jest taki, że dyskusja o rozpoczęciu cyklu obniżek rozpocznie się najwcześniej w marcu, przy okazji kolejnej projekcji inflacyjnej NBP. W ostatnich miesiącach z dziesięcioosobowego grona Rady wyraźnie wyróżnia się tylko Joanna Tyrowicz, głosująca (przynajmniej do października włącznie, wyniki głosowania za listopad są jeszcze niejawne) za podwyżką stóp o 200 punktów bazowych.

Czytaj więcej

Rząd odjął niepewności Radzie Polityki Pieniężnej

RPP zdecyduje: stopy procentowe bez zmian. Co powie Adam Glapiński?

Z większymi wypiekami na twarzach obserwatorzy będą czekali na czwartkową konferencję Adama Glapińskiego. Wydaje się, że prezes NBP i przewodniczący RPP powinien podtrzymać retorykę z ostatnich miesięcy, zgodnie z którą RPP rozpocznie dyskusję o obniżkach, gdy inflacja się ustabilizuje, a prognozy będą wskazywały na jej spadek. Do tego ma dojść zapewne w drugim kwartale, choć być może nawet jeszcze w marcu.

Na razie inflacja w listopadzie wprawdzie wyraźnie się obniżyła (do 4,6 proc. z 5 proc. w październiku), ale był to jednorazowy spadek. Wiedziona efektami niskiej bazy sprzed roku, w grudniu będzie już bliżej 4,8-5 proc., a w pierwszych miesiącach 2025 r. zapewne w okolicach 5,5 proc.

Dopiero potem ma rozpocząć marsz w dół. Duża w tym będzie rola z kolei efektów wysokiej bazy sprzed roku – w kwietniu ze wskaźnika rocznego zniknie efekt podwyżki VAT-u na żywność z 0 do 5 proc. (dodaje do inflacji około 0,5 pkt proc.), w lipcu odmrożenia cen energii z połowy br. (dodało około 1,2–1,4 pkt proc.). Obecnie średnia prognoz wskazuje, że w drugiej połowie 2025 r. inflacja będzie już w okolicach 3,5 proc., czyli górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. 

Inflacja i stopy procentowe w dół dzięki dalszemu mrożeniu cen energii?

Radzie zniknął też w listopadzie ważny element niepewności – czyli losy cen energii dla gospodarstw domowych w 2025 r. Pod koniec listopada Sejm przyjął projekt ustawy zakładający dalsze mrożenie na obecnym poziomie przynajmniej do końca września 2025 r. Jeszcze w tym tygodniu dokumentem zajmie się Senat. Ustawa da też prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki możliwość zobligowania dostawców energii do przedstawienia nowych, niższych taryf w trakcie 2025 r. Gdyby ceny prądu miały jednak nie spaść (albo wręcz urosnąć), to rząd nie wykluczył dalszego przedłużenia działań osłonowych po wrześniu. Takie postawienie sprawy oznacza, że zarówno ryzyko wyraźnych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych (i podbicia inflacji), jak i wzrostu oczekiwań inflacyjnych, powinno być dla RPP dużo mniejsze niż dotychczas.

Na dziś średnia prognoz ekonomistów wskazuje, że w 2025 r. stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone o około 100 punktów bazowych.

Gospodarka krajowa
Jeszcze nie ma co grzebać polskiego konsumenta
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Rząd odjął niepewności Radzie Polityki Pieniężnej
Gospodarka krajowa
Przerwana poprawa w przemyśle
Gospodarka krajowa
Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok ekonomistów mBanku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu nie podtrzymał dobrej passy. Znów spadek
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wpadła w spodziewany dołek. Nowe dane NBP nie zaskoczyły