BLACK WEEKS -75%
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.11.2024 08:38 Publikacja: 26.11.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Mediana prognoz ekonomistów według ankiety „Parkietu” wskazywała na wzrost o 1,6 proc. r./r. Można mówić więc o bardzo pozytywnym zaskoczeniu. Żadna z prognoz nawet nie zbliżyła się do odczytu 4,7 proc. podanego przez GUS (najwyższa zakładała wzrost o 3 proc.).
Na tak solidny wzrost rok do roku tylko częściowo wpłynął efekt kalendarzowy. Z danych GUS wynika, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja urosła o 3,9 proc. rok do roku. Względem września w październiku produkcja przemysłowa urosła aż o 4,6 proc. (po odsezonowaniu). – W historii danych, którymi dysponujemy, tylko pięć razy odnotowano tak silny wzrost produkcji miesiąc do miesiąca i był on wówczas powiązany głównie ze znoszeniem obostrzeń w trakcie pandemii Covid-19 – zauważa Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy – wskazuje Narodowy Bank Polski.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Pensje w firmach w Polsce wciąż rosną w dwucyfrowym tempie i do końca 2024 r. tak pewnie zostanie.
Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,7 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wynik dużo lepszy od oczekiwań. W ujęciu miesięcznym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 10 proc.
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Zbliżający się Black Friday będzie poważnym testem nastawienia konsumentów do wydatków w sezonie świątecznym. Jak dotąd konsumenci deklarują, że będą wyższe niż ubiegłoroczne.
Aż czterech na pięciu Polaków spodziewa się wzrostu rachunków, opłat i kosztów życia w ciągu roku.
Choć trzeci kwartał okazał się ostatecznie lepszy od oczekiwań rynkowych to finalnie spółka i tak zanotowała spadki na zdecydowanej większości rynków
Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku o 4,7 proc. rok do roku – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To wynik dużo lepszy od oczekiwań. W ujęciu miesięcznym produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 10 proc.
Spółki handlowe przez większość tego roku raczej rozczarowywały inwestorów. W przyszłym roku ich sytuacja może się nieco poprawiać – klienci nie powinni już tak zaciskać pasa, ale wciąż będą zwracać baczną uwagę na ceny na sklepowych półkach.
Dane o sprzedaży detalicznej i o dynamice oszczędności wskazują, że Polacy szykują się na cięższe czasy. Wydatki konsumpcyjne znacząco wpłynęły na niższy wzrost PKB w III kwartale. Ale inflacja może odstraszyć od lokowania pieniędzy w bankach.
Płace w strefie euro wzrosły o 5,4 proc. r/r, co stanowi największy wzrost od czasu wprowadzenia euro. Dane mogą skomplikować plany łagodzenia polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego.
Wzrost cen znów stał się wyższy od celu wyznaczonego przez Bank Anglii. Spadły przez to szanse na obniżkę stóp procentowych w grudniu.
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Aż czterech na pięciu Polaków spodziewa się wzrostu rachunków, opłat i kosztów życia w ciągu roku.
Donald Trump, prezydent elekt ponownie daje o sobie znać i podkreśla, że jedną z pierwszych decyzji, które podejmie, będzie nałożenie nowych taryf celnych na produkty z Chin oraz od najbliższych sąsiadów - Kanady oraz Meksyku. Tym samym pokazuje, że jego kampania wcale nie była ostrzejsza niż późniejsze plany, czym wywołuje dosyć spore ruchy na rynku. Jak wygląda rynek walutowy po poniedziałkowej wypowiedzi amerykańskiego polityka?
JSW decyzją władz korporacyjnych wprowadza tzw. Plan Strategicznej Transformacji. To w rzeczywistości plan oszczędnościowy spółki. Wdrożenie zmian przyniesie Jastrzębskiej Spółce Węglowej szacowane 8,5 mld złotych pozytywnych skutków finansowych w latach 2025-2027. Cięć socjalnych ma nie być.
Produkcja przemysłowa w naszym kraju wzrosła w październiku o 4,7 proc. r./r., dużo lepiej od prognoz. Sukces odtrąbił już premier Tusk, oby więc kolejne dane nie zawodziły.
Pozytywne nastroje utrzymały się na warszawskiej giełdzie, stwarzając korzystne warunki do kontynuacji odbicia.
Amerykańskiej walucie może w nadchodzących miesiącach sprzyjać wiele czynników: od słabej kondycji gospodarczej Eurolandu, poprzez politykę banków centralnych i niepewność, co do polityki handlowej administracji Trumpa, po dalsze napięcia geopolityczne.
Gdy w 2016 r. Donald Trump został po raz pierwszy wybrany na prezydenta USA, to kurs USD/PLN poszedł w górę o 38 groszy. Tym razem ruch jest podobny, wynosi obecnie 39 groszy.
Imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy – wskazuje Narodowy Bank Polski.
25 państw oficjalnie zgłosiło zamiar potrojenia swoich mocy nuklearnych do 2050 r.
Rada Fiskalna to nowe gremium, które ma patrzeć rządowi na ręce, jak wydaje publiczne pieniądze. To, czy jej rola w systemie zarządzania finansami publicznymi będzie istotna, czy raczej marginalna, zależeć może od postawy samych członków – oceniają ekonomiści.
O tym, że inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem, wie chyba każdy inwestor. Ale oprócz ryzyka inwestycyjnego istnieje także ryzyko niewypłacalności podmiotu prowadzącego rachunek maklerski. Na co wówczas może liczyć inwestor? Na tzw. System Rekompensat, którym administruje Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Reklama internetowa, gry wideo, streaming i kina to działy rynku mediów i rozrywki, które do 2028 r. będą wyróżniać się dynamiką przychodów – oceniają eksperci.
Dla koncernu szczególnie duże wyzwania wiążą się z koniecznością przejścia na produkcję wodoru z zastosowaniem elektrolizy oraz ze zmniejszeniem liczby dostępnych uprawnień do emisji CO2.
Kwestie geopolityczne w ostatnich dniach dały o sobie znać również na rynku czarnego złota. Notowania ropy poszły w górę, jednak, jak wskazują eksperci, fundamentalnie nadal trudno doszukać się większych pozytywów.
Po ostatnich rynkowych turbulencjach związanych m.in. z kwestiami geopolitycznymi sytuacja na europejskich giełdach zaczyna się stabilizować, a do gry znów zaczynają wracać byki. To otwiera przed głównymi europejskimi wskaźnikami nowe szanse i daje nadzieje na udaną końcówkę roku.
„Mam wielką przyjemność nominować Scotta Bessenta, by służył jako 79. sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych. Scott jest powszechnie szanowany jako jeden z najlepszych inwestorów międzynarodowych na świecie oraz jako strateg geopolityczny i ekonomiczny. Historia Scotta jest historią Amerykańskiego Snu” – w ten sposób prezydent elekt Donald Trump ogłosił nominację na najważniejsze, związane z finansami, stanowisko w swojej administracji.
Czy podatek bankowy w Polsce tak bardzo hamuje akcję kredytową, a banki nie finansują gospodarki?
Madnetic Games, studio z grupy PlayWaya, zadebiutowało na małej giełdzie.
Przybywa przetargów, PKP PLK odeszły od systemu rozstrzygania zachęcającego do wojny cenami. Grupa ma wypchany portfel, ale dalej zabiega o zamówienia.
Sieć Popeyes działa już w Polsce od półtora roku i zapowiada szybsze tempo rozwoju
III kwartał był lepszy od oczekiwań, ale spółka wciąż traci na większości rynków.
Pensje w firmach w Polsce wciąż rosną w dwucyfrowym tempie i do końca 2024 r. tak pewnie zostanie.
Przygotowywane przepisy mają umożliwić dłuższą pracę starszych elektrowni. Spółki alarmują jednak, że ich aktualna konstrukcja nie zabezpieczy nas przed deficytami mocy.
Mimo braku obniżek stóp i niepewności co do programu wsparcia sprzedaż kredytów mieszkaniowych jest całkiem spora. W całym 2024 r. może to być 205 tys. nowych hipotek – prognozują eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas